SERIE A

Γιουβέντους - Σασουόλο 3-1: Ανεβαίνει υποφέροντας με ιστορικό Κριστιάνο να πιάνει κορυφή

Ο Ρονάλντο σε φάση από παιχνίδι με την ομάδα της Γιουβέντους
Ο Ρονάλντο σε φάση από παιχνίδι με την ομάδα της Γιουβέντους AP IMAGES

Η Γιουβέντους δυσκολεύτηκε από τη Σασουόλο των δέκα παικτών - ο Γιώργος Κυριακόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το ματς - αλλά τη νίκησε 3-1 και παρέμεινε στο -7 από τη Μίλαν, έχοντας όμως ματς λιγότερο. Ο Κριστιάνο έπιασε τον Μπίτσαν στην κορυφή με τα περισσότερα επίσημα γκολ. (VIDEOS)

Λίγο έλειψε ό,τι έχτισε στο Μιλάνο με την εκτός έδρας νίκη επί των ροσονέρι, να το γκρεμίσει στην Τορίνο. Η Γιουβέντους παρασουιάστηκε αγνώριστη κόντρα στην εξαιρετική την τρέχουσα σεζόν Σασουόλο. Υπέφερε για να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων, που έπαιζαν με δέκα παίκτες για ένα ολόκληρο (δεύτερο) ημίχρονο και είχαν σε καλή βραδιά τον Έλληνα διεθνή αριστερό μπακ, Γιώργο Κυριακόπουλο, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Τα κατάφερε τελικά η Γηραιά Κυρία και πήρε τη νίκη (3-1), μένοντας στο -7 από τη Μίλαν κι έχοντας ματς λιγότερο (αυτό με τη Νάπολι).

Μείωσε, ωστόσο, από τη δεύτερη Ίντερ και την τρίτη Ρόμα καθώς νερατζούρι και τζαλορόσι στο πρώτο χρονικά ματς της Κυριακής αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2)

Ο Ντανίλο άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό για τους μπιανκονέρι, αλλά ο Ντεφρέλ ισοφάρισε σε 1-1 για τους νεροβέρντι.

Τελικά η "Γιούβε" έφτασε στο 2-1 με το γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο 82ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου. Το 15ο γκολ του Πορτογάλου στην τρέχουσα σεζόν της Serie A.

Μάλιστα έπιασε τον Γιόζεφ Μπίτσαν στην πρώτη θέση με τα περισσότερα γκολ σε επίσημα ματς, από 759.

Ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 9 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο - Αταλάντα 1-4 (50' Σάου / 30' Ίλιτσιτς, 69 Τολόι, 71' Ζαπάτα, 87' Μουριέλ)

Τζένοα - Μπολόνια 2-0 (44' Ζάιτς, 55' Ντέστρο)

Μίλαν - Τορίνο 2-0 (25' Λεάο, 36' Κεσί)

Κυριακή 10 Ιανουαρίου

Ρόμα - Ίντερ 2-2 (17' Πελεγκρίνι, 86' Μαντσίνι / 55' Σκρίνιαρ, 62' Χακίμι)

Βερόνα - Κροτόνε 2-1 (16' Κάλινιτς, 25' ΝτιΜάρκο / 55' Μεσσίας)

Πάρμα - Λάτσιο 0-2 (55' Λουίς Αλμπέρτο, 67' Καϊσέδο)

Ουντινέζε - Νάπολι 1-2 (27' Λαζάνια / 15' πεν. Ινσίνιε, 90' Μπακαγιοκό)

(19:00) Φιορεντίνα - Κάλιαρι 1-0 (72' Βλάχοβιτς)

(21:45) Γιουβέντους - Σασουόλο 3-1 (51' Ντανίλο, 82' Ράμσεϊ, 90+2' Κριστιάνο Ρονάλντο / 59' Ντεφρέλ)