SERIE A

Γιουβέντους - Ρόμα 2-0: Την "καθάρισε" με ηγέτη Ρονάλντο

Juventus' Cristiano Ronaldo celebrates with Federico Chiesa, right, after scoring his side's opening goal during the Serie A soccer match between Juventus and Roma, at the Allianz Stadium in Turin, Italy, Saturday, Feb. 6, 2021. (Fabio Rossi/LaPresse via AP)
Ο Ρονάλντο πανηγυρίζει το γκολ με το οποίο έκανε το 1-0 για τη Γιουβέντους απέναντι στη Ρόμα Ⓒ 2021 FABIO ROSSI/ ASSOCIATED PRESS

Η Γιουβέντους νίκησε 2-0 τη Ρόμα για την 21η αγωνιστική της Serie A με ηγέτη τον 36χρονο Ρονάλντο, που άνοιξε το σκορ και έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ είχε και δοκάρι. Ο Ιμπάνιες με αυτογκόλ... υπέγραψε την ήττα των "τζαλορόσι".

Μία ημέρα μετά το νικηφόρο πέρασμα της Ίντερ από την Τοσκάνη (2-0 επί της Φιορεντίνα) ήρθε η απάντηση της Γιουβέντους. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο επιβλήθηκε 2-0 της Ρόμα την οποία προσπέρασε πλέον στη βαθμολογία και ανέβηκε στη 3η θέση, έχοντας πέντε λιγότερους από τους νερατζούρι (αλλα με ματς λιγότερο, το εντός έδρας με την Νάπολι) και τέσσερις λιγότερους από την 2η Μίλαν (με ίδιο αριθμό αγώνων) σε σύνολο 21 αγωνιστικών.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης βρήκε τους τζαλορόσι του Φονσέκα να πιάνουν καλή απόδοση και να ελέγχουν τον ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως εκείνος που έκανε τη διαφορά ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο, γράφοντας με την κλάση και την ποιότητά του το 1-0 στο 13ο λεπτό.

Ο Μοράτα έβγαλε την ασίστ (πρώτος στο φετινό Καμπιονάτο με 7 ασίστ, οι 4 εξ αυτών στον Ρονάλντο) και ο CR7 νίκησε τον Πάου Λόπεθ με εκπληκτικό συρτό σουτ, γράφοντας το 1-0 με το 16ο τέρμα του στη φετινή Serie A. Στο 23' είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ, με το σουτ του όμως να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τους τζαλορόσι να αδυνατούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της βέκια σινιόρα και το ματς να "κλειδώνει" για τους Τορινέζους στο 69', όταν μετά από προσπάθεια του Κουλουσέβσκι να βρει τον Ρονάλντο στην περιοχή, παρενέβη ο Ιμπάνιες και έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 05/02

Φιορεντίνα - Ίντερ 0-2 (31' Μπαρέλα, 52' Πέρισιτς)

Σάββατο 06/02

Αταλάντα - Τορίνο 3-3 (14' Ίλιτσιτς, 19' Γκόσενς, 21' Μουριέλ / 42' Μπελότι, 45'+1' Μπρέμερ, 84' Μπονατσόλι)

Σασουόλο - Σπέτσια 1-2 (25' Καπούτο / 39' Έρλικ, 78' Γκιάσι)

Γιουβέντους-Ρόμα 2-0 (13' Ρονάλντο, 70' αυτ. Ιμπάνιες)

Τζένοα-Νάπολι 2-1 (11', 26' Πάντεβ - 79' Πολιτάνο)