SERIE A

Γιουβέντους - Κροτόνε 3-0: Άνετη τριάρα με πρωταγωνιστή Ρονάλντο και 3η θέση

Ο Ρονάλντο πανηγυρίζει γκολ του στο Γιουβέντους - Κροτόνε για την Serie A.
Ο Ρονάλντο πανηγυρίζει γκολ του στο Γιουβέντους - Κροτόνε Ⓒ 2021 MICHAEL REGAN/ASSOCIATED PRESS

Η Γιουβέντους πήρε άνετη νίκη κόντρα στην Κροτόνε και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Δύο γκολ πέτυχε ο Ρονάλντο, ένα ο ΜακΚένι.

Μία εύκολη νίκη πανηγύρισε η Γιουβέντους. Οι μπιανκονέρι επικράτησαν 3-0 της Κροτόνε, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (38', 45+1'). Το "κερασάκι στην τούρτα" έβαλε ο ΜακΚένι στο 66'. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Πίρλο ανέβηκε στην 3η θέση με 45 πόντους και είναι στο -8 από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Ίντερ.

Η Γιουβέντους μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και μάλιστα η Κροτόνε είχε ευκαιρία με τον Μεσσίας στο 6'. Ο άξονας τον μπιανκονέρι ήταν αρκετά αργός, με τους φιλοξενούμενους να κλέβουν μπάλες στο κέντρο και να φεύγουν στην κόντρα.

Από το 25ο λεπτό και μετά οι μπιανκονέρι ανέβασαν τον ρυθμό τους. Στο 28' ο Κίεζα γύρισε χαμηλά από τα δεξιά, ο Κόρτατζ βρήκε λίγο την μπάλα και ανάγκασε τον Ρονάλντο να αστοχήσει σχεδόν σε κενή εστία έχοντας χάσει τον βηματισμό του. Στο 33' η ομάδα του Πίρλο απείλησε εκ νέου με τον Ντε Λιχτ.

Ωστόσο, η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει το προβάδισμα πριν από το ημίχρονο. Στο 38' ο Σάντρο έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Κροτόνε έχασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο που άνοιξε με το κεφάλι το σκορ.

Στο 45+1' η Γιουβέντους έκανε το 2-0 με πρωταγωνιστή ξανά τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, ο Κόρτατζ απέκρουσε, ο Ράμζεϊ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Ρονάλντο που βρέθηκε στην περιοχή σημείωσε το δεύτερο τέρμα του με κεφαλιά.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος ανήκε στην Κροτόνε, η οποία μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά. Ο Μεσσία έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μπουφόν έπεσε και μπλόκαρε σταθερά. Η Γιουβέντους απάντησε με τον Ρονάλντο που πάτησε στην περιοχή, αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Κόρτατζ.

Η Γιουβέντους κατάφερε να κάνει τρία τα τέρματά της στο 66ο λεπτό. Ο Κίεζα εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντε Λιχτ πήρε μία πρώτη κεφαλιά, ο ΜακΚένι έκανε το κοντρόλ στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι μπιανκονέρι αν και κατέβασαν τον ρυθμό τους μετά το 3-0, απείλησαν στο 75ο λεπτό. Ο Ράμζεϊ βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ, αλλά ο Κόρτατζ έστειλε την μπάλα κόρνερ. Στο 77' ο Μοράτα είχε επίσης την δική του στιγμή, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε, με την ομάδα του Πίρλο να κατακτά εύκολα το τρίποντο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Σάντρο (86' Φραμπότα), Ντε Λιχτ, Ντεμιράλ, Ντανίλο, ΜακΚένι, Ράμζεϊ (76' Μπερναρντέσκι), Μπέντανκουρ (70' Φατζιόλι), Κίεζα (86' Ντι Πάρδο), Ρονάλντο, Κουλουσέβσκι (76' Μοράτα)

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάζ, Μαγκαλάν, Γκόλεμιτς, Λουπέρτο (46' Μαρόνε), Περέιρα, Μολίνα (71' Ζανελάτο), Μεσσιάς, Βούλιτς, Ρέτσα (67' Ρίσπολι), Ντι Καρμίνε (77' Ριβιέρ), Ουνάς (72' Σίμι)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα - Σπέτσια 3-0 (48' Βλάχοβιτς, 64' Καστροβίλι, 82' Έισερικ)

Κάλιαρι - Τορίνο 0-1 (76' Μπρέμερ)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Λάτσιο - Σαμπντόρια 1-0 (24' Αλμπέρτο)

Τζένοα - Βερόνα 2-2 (48' Σομουρόντοβ, 90'+4' Μπάντελ - 17' Ίλιτς, 61' Φαραόνι)

Σασουόλο - Μπολόνια 1-1 (52' Καπούτο - 17' Σοριάνο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Πάρμα - Ουντινέζε 2-2 (3' Κορνέλιους, 32' αυτ. Κούτσκα - 64' Οσάκα, 80' Νόιτινγχ)

Μίλαν - Ίντερ 0-3 (5', 57' Μαρτίνες, 66' Λουκακού)

Αταλάντα - Νάπολι 4-2 (52' Σαπάτα, 64' Γκόζενς, 71' Μουριέλ, 79' Ρομέρο / 58' Ζελίνσκι, 76' αυτ. Γκόζενς)

Μπενεβέντο - Ρόμα 0-0