SERIE A

Γιουβέντους - Ίντερ 2-0: Έβαψε ασπρόμαυρο το ντέρμπι και μπήκε γερά στο κόλπο της τετράδας

Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα
Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα 2022 AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Ούσα καλύτερη στο δεύτερο μέρος όπου βρήκε γκολ με τους Ραμπιό και Φατζόλι, η Γιουβέντους θριάμβευσε στο πρώτο φετινό "Derby d'Italia " επικρατώντας 2-0 της Ίντερ και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την πρώτη τετράδα της Serie A.

Η Γιουβέντους ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο φετινό "Derby d'Italia" αφού επικράτησε με 2-0 της Ίντερ στο Τορίνο και την προσπέρασε στην βαθμολογία, για να αναρριχηθεί στην 5η θέση της βαθμολογίας και να είναι πλέον στο -2 από την 4η Αταλάντα, στη μάχη που δίνει για να βρεθεί τη νέα σεζόν στο Champions League.

Όλα τα λεφτά στο μεγάλο ματς ήταν το δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να είναι πιο αποφασιστική και αποτελεσματική έναντι της αντιπάλου της και να παραβιάζει δις την εστία του Ονάνα, με τον Ραμπιό να ανοίγει το δρόμο για τη νίκη σκοράροντας στο 52' και τον Φατζόλι να "στέλνει το ματς για ύπνο" κάνοντας το 2-0 στο 85ο λεπτό.

Το ματς

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι παρέταξε μία ενδεκάδα χωρίς τον Ντούσαν Βλάχοβιτς που έμεινε εκτός αποστολής λόγω του τραυματισμού του και με τον Άνχελ ντι Μαρία στον πάγκο, ανέτοιμο να βοηθήσει από την αρχή. Οι συνθήκες αυτές έστειλαν τον Αρκάντιους Μίλικ στην κορυφή της επίθεσης, ενώ στην ενδεκάδα βρέθηκαν και οι νεαροί Νικολό Φατζόλι. και Φάμπιο Μιρέτι.

Στον αντίποδα, ο Σιμόνε Ιντζάγκι δεν είχε στη διάθεσή του τον Ρομέλου Λουκάκου κι έτσι τον αντικατέστησε με τον Έντιν Τζέκο, επιλέγοντας ο ανέτοιμος Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς να αρχίσει τον αγώνα από τον πάγκο.

Ο αγώνας άρχισε με αρκετή ισορροπία... τρόμου, αφού οι δύο ομάδες φοβήθηκαν αρκετά να ανοιχτούν. Η ατομική ποιότητα ορισμένων ποδοσφαιριστών έκανε τη διαφορά και κυρίως το μις ματς του Ντένζελ Ντάμφρις με τον Φίλιπ Κόστιτς.

Μία κεφαλιά του Έντιν Τζέκο και κυρίως ένα μακρινό σουτ του Χακάν Τσαλχάνογλου ήταν οι πιο επικίνδυνες φάσεις του 1ου ημιχρόνου, στο οποίο οι "νερατζούρι" έδειχναν να μπορούν να πλησιάσουν με μεγαλύτερες αξιώσεις την αντίπαλη εστία και οι μπιανκονέρι το ολοκλήρωσαν χωρίς σουτ εντός εστίας για πρώτη φορά από τότε που καταγράφει τα στατιστικά του ιταλικού ποδοσφαίρου η Opta.

Το σκηνικό όμως άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Γιουβέντους να βγάζει αντεπίθεση σε φάση που άρχισε από κόρνερ της Ίντερ και τον Κόστιτς να κάνει τρομερή κούρσα και να τροφοδοτεί τον Ραμπιό, που εκτέλεσε από κοντά τον Ονάνα στο 52ο λεπτό (1-0) για να γίνει μόλις ο τρίτος Γάλλος μέσος που σκόραρε με τη φανέλα της Γιουβέντους σε ντέρμπι με την Ίντερ στην Serie A, μετά από τους Πλατινί και Ζιντάν.

Στη συνέχεια η βέκια σινιόρα είδε να μην της μετράει γκολ του Ντανίλο (για χέρι) στο 63ο λεπτό ενώ ακολούθως ο Ονάνα σταμάτησε με τη βοήθεια του δοκαριού το σουτ του Κόστιτς, με τον Σέρβο εξτρέμ -που ήταν ο κορυφαίος του ματς- να δίνει ασίστ στον Φατζόλι που έγραψε το 2-0 στο 85' με σουτ, όπου η μπάλα βρήκε και στο σώμα του Γκόζενς.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Ουντινέζε - Λέτσε 1-1 (68' Μπέτο / 33' Κολόμπο)
  • Έμπολι - Σασουόλο 1-0 (64' Μπαλντάντζι)
  • Σαλερνιτάνα - Κρεμονέζε 2-2 (3' Πιάτεκ, 38' Κουλιμπαλί / 12' Οκερέκε, 89' Τσιοφάνι)
  • Αταλάντα - Νάπολι 1-2 (19' πέν. Λούκμαν / 23' Όσιμεν, 35' Έλμας)
  • Μίλαν - Σπέτσια 2-1 (21' Ερναντέζ, 89' Ζιρού / 59' Μαλντίνι)
  • Μπολόνια - Τορίνο 2-1 (64' Ορζολίνι, 73' Πος / 26' πέν. Λούκιτς)
  • Σαμπντόρια - Φιορεντίνα 0-2 (4' Μποναβεντούρα, 58' Μιλένκοβιτς)
  • Μόντσα - Βερόνα 2-0 (68' Αουγκούστο, 90' Κολπάνι)
  • Ρόμα - Λάτσιο 0-1 (29' Άντερσον)
  • Γιουβέντους - Ίντερ 2-0 (52' Ραμπιό, 85 Φατζόλι)