SERIE A

Γιουβέντους - Φιορεντίνα 1-0: Ραμπιό και VAR την οδηγούν σε τροχιά Ευρώπης

Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα
Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Μπενφίκα 2022 AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Το γκολ του Αντριάν Ραμπιό δεν ήταν αρκετά για τη Γιουβέντους, η οποία χρειάστηκε και την ακύρωση γκολ στο 89' μέσω VAR για να φτάσει στη νίκη 1-0 επί της Φιορεντίνα στο Τορίνο.

Η Γιουβέντους επικράτησε δύσκολα της Φιορεντίνα με 1-0 στο "Άλιαντς" για την 22η αγωνιστική της Serie A και μείωσε την "ψαλίδα" που τη χωρίζει από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Οι "μπιανκονέρι" είχαν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο και μετουσίωσαν την κυριαρχία τους σε γκολ με τον Αντριάν Ραμπιό στο 34ο λεπτό. Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προηγήθηκαν δίκαια και θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει ξανά, αν ήταν πιο εύστοχοι. Μεταξύ των παικτών που έχασαν ευκαιρίες ήταν και ο πρώην επιθετκός των "βιόλα", Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στη συνέχεια, με τη Φιορεντίνα να βρίσκει κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, κυρίως παίζοντας από τα πλάγια. Η είσοδος του Λούκα Γιόβιτς δεν έφερε απειλή στην εστία του Βόιτσιεχ Σέσνι και τελικά όλα κρίθηκαν στο 89ο λεπτό. Ο Γκαετάνο Καστροβίλι έπιασε ένα βολέ έπειτα από αναμπουμπούλα στην περιοχή των "μπιανκονέρι", η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, όμως νωρίτερα στη φάση υπήρχε οφσάιντ κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Η Μπολόνια παρατάχθηκε με τον Μπάμπη Λυκογιάννη ως αριστερό μπακ και τον Γιώργο Κυριακόπουλο ως αριστερό μέσο, όμως η Μόντσα έφυγε με το "διπλό" (1-0) χάρη σε γκολ του Τζιούλιο Ντονάτι.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Μίλαν - Τορίνο 1-0 (62' Ζιρού)
  • Έμπολι - Σπέτσια 2-2 (71' Καμπιάγκι, 90+4' Βινιάτο / 25' πέν., 31' Βέρντε)
  • Λέτσε - Ρόμα 1-1 (7' αυτ. Ιμπάνιεζ / 17' πέν. Ντιμπάλα)
  • Λάτσιο - Αταλάντα 0-2 (23' Τζαπακόστα, 65' Χόιλουντ)
  • Ουντινέζε - Σασουόλο 2-2 (1' Ουντότζι, 28' Μπιγιόλ / 6' Ενρίκε, 45+2' αυτ. Πέρες)
  • Μπολόνια - Μόντσα 0-1 (25' Ντονάτι)
  • Γιουβέντους - Φιορεντίνα 1-0 (34' Ραμπιό)
  • 12/02 21:45 Νάπολι - Κρεμονέζε
  • 13/02 19:30 Βερόνα - Σαλερνιτάνα
  • 13/02 21:45 Σαμπντόρια - Ίντερ