ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γερμανία - Τουρκία 2-3: Φιλικό χαστούκι στο Βερολίνο

Ο Γιουσούφ Σάρι πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γερμανία
Ο Γιουσούφ Σάρι πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γερμανία @ 2023 MARKUS SCHREIBER / AP IMAGES

Η Τουρκία πήρε τη φιλική νίκη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, επικρατώντας 3-2 της Γερμανίας στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για το Euro 2024.

Στο πρώτο παιχνίδι με τον Γιούλιαν Νάγκελσμαν στο τιμόνι επί γερμανικού εδάφους, η Γερμανία ηττήθηκε 3-2 της Τουρκίας σε φιλική αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε δύο μέρη με τους Τούρκους να είναι εκείνοι που κυριαρχούν, ενώ στο δεύτερο μέρος η Γερμανία άναβασε στροφές.

Η "μανσάφτ" προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό με τον Χάβερτς μετά από ασίστ του Λερόι Σανέ. Η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τον Καντιόγλου στο 38' και τον Γιλντίζ στο 45+2'.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία μπήκε φουριόζα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Φίλκρουγκ στο 49ο λεπτό. Η Γερμανία πάλεψε για να βρει το γκολ, δίχως όμως αποτέλεσμα. Αντίθετα η Τουρκία πέτυχε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι με τον Γιουσούφ Σάι στο 71ο λεπτό.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γερμανία: Τραπ, Τα, Ρίντιγκερ, Χένριχς, Γκιντογάν, Κίμιχ, Μπραντ, Βιρτς, Χάβερτς, Φίλκρουγκ, Σανέ

Τουρκία: Μπαγιντίρ, Τσελίκ, Καμπάκ, Μπαρντακτζί, Καντιόγλου, Αϊχάν, Γιουκσέκ, Ακμπαμπά, Γιαζιτζί, Γιλντίζ, Καχβετζί