CHAMPIONS LEAGUE

Γαλατάσαραϊ - Κοπεγχάγη 2-2: Δύο γκολ σε δύο λεπτά έσωσαν στο τέλος τον βαθμό για τους Τούρκους

Ο Τετέ της Γαλατάσαραϊ πανηγυρίζει με τον Σασά Μπουί γκολ που σημείωσε κόντρα στην Κοπεγχάγη για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Ραμς Γκλόμπαλ", Κωνσταντινούπολη | Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/FRANCISCO SECO/AP IMAGES

Η Κοπεγχάγη ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη, όμως δύο γκολ σε δύο λεπτά της Γαλατάσαραϊ στο τέλος έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 για τον 1ο όμιλο του Champions League.

Η Κοπεγχάγη είχε παγώσει την Κωνσταντινούπολη για 86 λεπτά, όμως τα γκολ των Σασά Μπουί και Τετέ έφεραν τα πάνω κάτω στο τέλος. Το 2-2 έδωσε έναν βαθμό στη Γαλατάσαραϊ έστω και με ανορθόδοξο τρόπο στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου του Champions League.

Οι Τούρκοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με αέρα φαβορί λόγω και των σπουδαίων μεταγραφών του καλοκαιριού. Από αυτές, ο Μάουρο Ικάρντι βρέθηκε στην κορυφή του 4-2-3-1 του Οκάν Μπουρούκ, ο Χακίμ Ζιγές δεξιά και ο Ντρις Μέρτενς πίσω από τον Αργεντινό φορ.

Με την ορμή και τον ενθουσιασμό από την κερκίδα, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά. Ο Ικάρντι έχανε ευκαιρίες μαζί με τον Κερέμ Ακτούρκογλου και όλα έδειχναν ότι το γκολ τους ήταν θέμα χρόνου.

Στο 35ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά του Φερνάντο Μουσλέρα. Σε μία γρήγορη επίθεση, ο Μοχαμέντ Ελγιουνουσί με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Δανούς, που πάγωσαν τη Γαλατάσαραϊ και της έκοψαν τα φτερά.

Το 2ο μέρος άρχισε χωρίς αλλαγές και στο 58' ο Ντιόγκο Γκονσάλβες εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων και με σουτ χωρίς τερματοφύλακα απέναντί του έγραψε το 2-0 και έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Οκάν έριξε στη μάχη τους Τετέ, Σέρζιο Ολιβέιρα, Μπαρίς Γιλμάζ και Βιλφρίντ Ζαά, όμως το μεγαλύτερο δώρο ήταν η αποβολή του Ελίας Γέλερτ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73'.

Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο γήπεδο των Δανών και στο 86' άρχισε η αντεπίθεση. Ο Σασά Μπουί με κοντινό σουτ μείωσε για τη Γαλατάσαραϊ και δύο λεπτά αργότερα ο Τετέ με βολέ ισοφάρισε σε 2-2 και διέσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας.

• ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Μουσλέρα, Μπουί, Νέλσον (76' Εντομπελέ), Μπαρντακτζί, Ανχελίνιο, Ντεμιρμπάι (59' Ολιβέιρα), Τορέιρα, Ζιγές (66' Γιλμάζ), Μέρτενς (59' Τετέ), Ακτούρκογλου (66' Ζαά), Ικάρντι
  • ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκραμπάρα, Γέλερτ, Ντικς, Βάβρο, Μέλινγκ, Λέραγκερ, Φαλκ, Γκονσάλβες (70' Κλάεσον), Ασουρί (76' Λουντ), Λάρσον (70' Όσκαρσον, 76' Άνκερσεν), Ελγιουνούσι (90+3' Χόιλουντ)

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Γαλατάσασραϊ - Κοπεγχάγη 2-2 (86' Μπουί, 88' Τετέ / 35' Ελγιουνουσί, 58' Γκονσάλβες)
  • 20/09 22:00 Μπάγερν - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ