Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Γ' Εθνική: Η Παναχαϊκή ανέβηκε στη Super League 2, μεγάλες νίκες για Προοδευτική και Μακεδονικό

Οι παίκτες της Παναχαϊκής πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας
Οι παίκτες της Παναχαϊκής πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στον Ηρακλή Λάρισας INTIME SPORTS

Η Παναχαϊκή επικράτησε 3-0 του Ηρακλή Λάρισας και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τη Super League 2 της επόμεννης αγωνιστικής περιόδου. Μεγάλες νίκες για Προοδευτική και Μακεδονικό.

Η Παναχαϊκή πανηγύρισε την άνοδό της στη Super League 2. Οι Αχαιοί επικράτησαν 3-0 του Ηρακλή Λάρισας για την 5η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής και έφτασαν στους 12 βαθμούς. Ο Τσακμάκης άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με κεφαλιά, ο Κέρι έκανε το 2-0 στο 71ο λεπτό, με τον Αλεξόπουλο να διαμορφώνει το αποτέλεσμα τρία λεπτά αργότερα.

Μία μεγάλη νίκη πήρε η Προοδευτική. Η Προο πήρε το διπλό με 2-0 απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ. Το σκορ άνοιξε ο Κρητικός στο 41' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ ο Τσιάβος στο 90+5' "κλείδωσε" το τρίποντο. Πλέον, η Προοδευτική είναι στους επτά βαθμούς, με τον ΠΑΟ Ρουφ να είναι εκτός τετράδας.

Σημαντική νίκη πήρε και ο Μακεδονικός, ο οποίος είναι στη δεύτερη θέση με οκτώ βαθμούς. Επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα, ο οποίος έμεινε στους επτά βαθμούς. Ο Μπρατσιάνι πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 11ο λεπτό με κεφαλιά. Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα ενταθούν οι μάχες για την άνοδο στη δεύτερη κατηγορία.