PREMIER LEAGUE

Φούλαμ - Γουλβς 1-1: Η γκολάρα του Σόλομον κράτησε όρθια τους Λονδρέζους

@2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Η Γουλβς ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και δικαίως πήρε το προβάδισμα με τον Σαράμπια, με την Φούλαμ να βελτιώνεται ωστόσο στο δεύτερο και να φτάνει στην ισοφάριση χάρη σε εξαιρετικό γκολ του Σόλομον.

Η Φούλαμ κατέβηκε στο χορτάρι του "Κρέιβεν Κότατζ" με εξαιρετική ψυχολογία μετά το εκτός έδρας 1-0 επί της Μπράιτον αλλά και με αέρα από τρία διαδοχικά ματς πρωταθλήματος που κράτησε ανέπαφη την εστία της, όμως η Γουλβς με προίκα τα πέντε στη σειρά ματς χωρίς ήττα από τους Λονδρέζους και αυτό το στοιχείο μέτρησε περισσότερο στην κόντρα των δύο ομάδων στο εναρκτήριο ματς της 25ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες από ένα καλό 45λεπτο και το φινάλε τις βρήκε να μένουν στο 1-1, αποτέλεσμα που βόλεψε πολύ περισσότερο τους λύκους, στην προσπάθεια που κάνουν για να κρατηθούν στην κατηγορία αφού ανέβηκαν τέσσερις πόντους πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Το πρώτο μέρος βρηκε την ομάδα του Λοπετέγκι να είναι καλύτερη και να μπαίνει στη θέση του οδηγού στο 23ο λεπτό, με τον Σαράμπια να εκτελεί με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και να πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με τους λύκους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Μάρκο Σίλβα έριξε στο ματς τον Σόλομον και εκείνος τον δικαίωσε πανηγυρικά στο 64' αφού νίκησε με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ τον Ζοζέ Σα, για να σκοράρει για τρίτο διαδοχικό ματς και να χαρίσει τον βαθμό στους κότατζερς που τους διατήρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Τέτε, Ντιόπ, Ρέαμ, Ρόμπινσον, Χάρισον Ριντ (46' Λούκιτς), Παλίνια, Μπόμπι Ριντ (46' Σόλομον), Περέιρα, Ουίλιαν (83' Γουίλσον), Βινίσιους

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Σεμέδο, Ντόουσον, Κίλμαν, Μπουένο, Λεμινά, Νέβες, Σαράμπια (76' Μουτίνιο), Νούνες (76' Ποντένσε), Κούνια (61' Τραορέ), Χιμένες (84' Ντιέγκο Κόστα)