PREMIER LEAGUE

Φούλαμ - Άρσεναλ 2-1: Νέο χαστούκι για τους κανονιέρηδες σε λονδρέζικο ντέρμπι

Ο Ραούλ Χιμένες πανηγυρίζει γκολ της Φούλαμ απέναντι στην Άρσεναλ σε ματς της Premier League | 31 Δεκεμβρίου 2023 @2023 ALASTAIR GRANT/AP IMAGES

Η Άρσεναλ προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό όμως στη συνέχεια έπεσε θύμα ανατροπής από την Φούλαμ στο "Κρέιβεν Κότατζ", με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να θριαμβεύει με 2-1 και να υποχρεώνει τους κανονιέρηδες να πέσουν στην 4η θέση του πίνακα.

Η Άρσενάλ πέρασε την ημέρα των Χριστουγέννων στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League όμως στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι το φινάλε του 2023 ακολούθησε προσγείωση για τους κανονιέρηδες και μάλιστα απότομη. Πρώτα υπέστησαν εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Γουέστ Χαμ μεσοβδόμαδα ενώ το απόγευμα της Κυριακής (31/12) ήρθε νέο χαστούκι από συμπολίτισσα, με την Φούλαμ να επικρατεί με 2-1 στο "Κρέιβεν Κότατζ" και να ρίχνει την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα στην τέταρτη θέση.

Το εντυπωσιακό είναι πως αυτή ήταν η πρώτη ανατροπή τη φετινή σεζόν για τους κότατζερς αλλά και η πρώτη τους επιτυχία απέναντι στην Άρσεναλ εντός έδρας μετά από το 2012. Στον αντίποδα, η Άρσεναλ ηττήθηκε για πρώτη φορά σε ματς που πήρε το προβάδισμα μετά από την 1η Ιανουαρίου 2022 απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας ενδιάμεσα ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί 48 αγώνων με απολογισμό 46 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Το ματς

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς και αφού προειδοποίησε με το σουτ του Έντεγκααρντ (άουτ) στο 3ο λεπτό, βρήκε δίχτυα στο 5', με τον Λένο να αποκρούει το σουτ του Μαρτινέλι και τον Σακά να παίρνει το ριμπάουντ για να κάνει το 0-1 με κοντινό πλασέ.

Η συνέχεια ωστόσο βρήκε την Φούλαμ να παίρνει τα ηνία και μετά από τις ευκαιρίες που είχε με τους Χιμένες (14') και Γουίλιαν (19'), έφτασε στην ισοφάριση στο 29ο λεπτό. Οι παίκτες του Σίλβα πίεσαν στο κέντρο και ο Μπάσεϊ έκοψε τον Σακά, με τον Γουίλιαν να δίνει στον Γουίλσον και εκείνον να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά, για να υποδεχτεί τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι ο Χιμένες και να φέρει το ματς σε ισορροπία.

Στο 42' η Άρσεναλ άγγιξε το δεύτερο γκολ αλλά το πλασέ του Μαρτινέλι από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι, για να ακολουθήσει το άστοχο σουτ του Ενκέτια στο 45+1' μέσα από τη μεγάλη περιοχή και να πάνε έτσι οι δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την ομάδα του Αρτέτα να μπαίνει υποτονικά και την Φούλαμ να της κλείνει όλους τους χώρους προς την περιοχή του Λένο, για να έρθει η φάση του 59ου λεπτού που ολοκληρώθηκε η ανατροπή. Αυτό έγινε μέσα πό στημένη φάση, με τον Γουίλιαν να εκτελεί κόρνερ, τους παίκτες των κανονιέρηδων να αδυνατούν να διώξουν και τον Ντεκόρδοβα-Ριντ να ξετινάζει τα δίχτυα του Ράγια με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Το τελευταίο ημίωρο βρήκε την Άρσεναλ να έχει τη μπάλα στα πόδια αλλά να μην απειλεί ουσιαστικά τον Λένο (είχε 66% κατοχή μπάλας και 8 τελικές, αλλά καμία εντός στόχου), με την Φούλαμ από την πλευρά της να έχει ευκαιρία και για τρίτο γκολ στο 88' με την εκτέλεση φάουλ του Περέιρα που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και να πανηγυρίζει στο φινάλε μία μεγάλη και συνάμα ιστορική νίκη επί της επίδοξης πρωταθλήτριας.

• ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Καστάν, Ανταραμπιόγιο, Μπάσεϊ, Ρόμπινσον, Παλίνια, Κέρνι (93' Χάρισον Ριντ), Ντεκόρδοβα-Ριντ (80' Γουίλσον), Ιγουόμπι (72' Περέιρα), Γουίλιαν (80' Ντιόπ), Χιμένες
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ (67' Ζεσούς), Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Κίβιορ (46' Τομιγιάσου), Έντεγκααρντ, Ράις, Χάβερτς (77' Νέλσον), Σακά, Ενκέτια, Μαρτινέλι (67' Τροσάρ)

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής

• Λούτον - Τσέλσι 2-3 (80' Μπάρκλεϊ, 87' Αντεμπάγιο / 12' 70' Πάλμερ, 37' Μαντουέκε)
  • Κρίσταλ Πάλας - Μπρέντφορντ 3-1 (14' 58' Ολίσε, 39' Έζε / 2' Λιούις-Πότερ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (14' Ρόδρι, 61' Άλβαρες)
  • Άστον Βίλα - Μπέρνλι 3-2 (28' Μπέιλι, 42' Ντιαμπί, 89' πεν. Λουίζ/ 31' Αμντουνί, 71' Φόστερ)
  • Γουλβς - Έβερτον 3-0 (25' Κίλμαν, 53' Κούνια, 61' Ντόουσον)
  • Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (64' Ντομίνγκες, 82' Γκιμπς-Γουάιτ/ 78' Ράσφορντ)
  • Φούλαμ - Άρσεναλ 2-1 (29' Χιμένες, 59' Ντεκόρδοβα-Ριντ / 5' Σακά)
  • Τότεναμ - Μπόρνμουθ 3-1 (9' Σαρ, 71' Σον, 80' Ρισάρλισον / 84' Σκοτ)
  • 01/01 22:00 Λίβερπουλ - Νιούκαστλ
  • 02/01 21:30 Γουέστ Χαμ - Μπράιτον