ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα - Μπολόνια 5-4 πεν. (0-0): Λύτρωση από την άσπρη βούλα για τους βιόλα και πρόκριση στους "4" του Coppa Italia

Ο Λούκα Ρανιέρι πανηγυρίζει γκολ της Φιορεντίνα σε ματς του Conference League απέναντι στην Φερεντσβάρος | 14 Δεκεμβρίου 2023 @2023 DENES ERDOS/AP IMAGES

Η Φιορεντίνα υπέταξε με 5-4 την Μπολόνια στα πέναλτι μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ στο νοκ-άουτ ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Coppa Italia και πήρε το εισιτήριο για τους "4" για τρίτη διαδοχική σεζόν.

Το Coppa Italia ταιριάζει τα τελευταία χρόνια στην Φιορεντίνα και αυτό φαίνεται πως ισχύει και φέτος. Η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο επιβίωσε μέσα από ένα νοκ-άουτ θρίλερ απέναντι στην Μπολόνια και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά για τρίτη στη σειρά σεζόν (πρώτη φορά στην ιστορία της), με τους βιόλα να περιμένουν τώρα να μάθουν την αντίπαλό τους μέσα από το ζευγάρι της Αταλάντα με την Μίλαν.

Το ματς με τους ροσομπλού ήταν δραματικό, αφού τόσο η κανονική διάρκεια όσο και το ημίωρο της παράτασης βρήκε τις δύο ομάδες άσφαιρες, με τη ρωσική ρουλέτα να επιστρατεύεται και εκεί οι βιόλα να είναι πιο ψύχραιμοι, ευστοχώντας σε όλα τα χτυπήματά τους και επικρατώντας με 5-4 των αντιπάλων τους.

Το ματς

Το πρώτο μέρος στο "Φράνκι" δεν είχε πολλές συγκινήσεις και αυτό αποτυπώθηκε από τις μόλις επτά τελικές προσπάθειες και για τις δύο ομάδες (3 η Φιορεντίνα, 4 η Μπολόνια), με τους ροσομπλού να είναι είναι λίγο πιο επικίνδυνοι και να έχουν την καλύτερη φάση αυτό το διάστημα, το σουτ του Ζίρκζι στο 34' που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να προσέχουν ιδιαίτερα τις άμυνές τους και τις καλές φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι ροσομπλού του Μότα πλησίασαν το γκολ με τους Ορσολίνι (δοκάρι στο 50ο λεπτό) και Φέργκιουσον (απέκρουσε ο Κρίστενσεν στο 66'), με τους βιόλα από την πλευρά τους να αγγίζουν την πρόκριση στο 90+5' αλλά να βλέπουν τον Σκορούπσκι να αποκρούει εντυπωσιακά την εξ επαφής κεφαλιά του Καλαφιόρι.

Με τα παραπάνω δεδομένα η παράταση ήταν αναπόφευκτη, όμως ούτε το έξτρα ημίωρο ήταν αρκετό για να μπει κάποιο γκολ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι για να λύσουν οριστικά τις διαφορές τους.

Εκεί, τα πρώτα οκτώ χτυπήματα ήταν εύστοχα, για να φτάσουμε στα δύο τελευταία όπου κρίθηκε η πρόκριση. Ο Πος αστόχησε για την Μπολόνια ενώ ο Μαξίμ Λόπες δεν έκανε το ίδιο λάθος, για να νικήσει τον Σκορούπσκι, να κάνει το 5-4 και να στείλει την ομάδα του Ιταλιάνο στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Coppa Italia.

• ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Κρίστενσεν, Καγιόντε, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες, Ρανιέρι, Λόπες, Ντάνκαν (72' Μαντράγκορα), Ικονέ (60' Ενζολά), Μπαράκ (60' Μποναβεντούρα), Μπιράγκι (72' Παρίζι), Μπελτράν (78' Μέλο)
  • ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Πος, Μπεουκέμα, Λουκούμι (87' Καλαφιόρι), Κρίστιανσεν, Φρόιλερ, Άμπισερ (87' Μόρο), Φέργκιουσον, Ορσολίνι, Σαλεμάκερς, Ζίρκζι

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Λάτσιο - Τζένοα 1-0 (5' Γκεντουζί)
  • Φιορεντίνα - Πάρμα 4-1 πέν., 2-2 παρ., 2-2 κ.α. (83' Ενζολά, 89' πέν. Σοτίλ / 21' Μπερναμπέ, 23' Μπονί)
  • Νάπολι - Φροζινόνε 0-4 (65' Μπαρενετσέα, 70' Κάζο, 90+1' πεν. Τσεντίρα, 90+5' Χαρούι)
  • Ίντερ - Μπολόνια 1-2 παρ., 0-0 κ.α. (92' Αουγκούστο / 112' Μπεουκέμα, 116' Εντόι)
  • Μίλαν - Κάλιαρι 4-1 (29', 42' Γιόβιτς, 50' Τραορέ, 90+1' Λεάο / 87' Αζί)
  • Αταλάντα - Σασουόλο 3-1 (24', 63' Ντε Κετελάρε, 71' Μιραντσούκ / 90+5' Μπολόκα)
  • Ρόμα - Κρεμονέζε 2-1 (77' Λουκάκου, 85' πέν. Ντιμπάλα / 37' Τσατζούτ)
  • Γιουβέντους - Σαλερνιτάνα 6-1 (12' Μιρέτι, 35' Καμπιάζο, 54' Ρουγκάνι, 75' αυτ. Μπρον, 88' Γιλντίζ, 90+1' Γουεά / 1' Ικουεμέσι)