SERIE A

Φιορεντίνα - Ίντερ 3-4: Ο Μικίταριαν λύτρωσε την Ίντερ στο 90+5' σε αδιανόητο ματς στο "Φράνκι"

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες πανηγυρίζει γκολ της Ίντερ κόντρα στην Ρόμα | 23 Απριλίου 2022 @2022 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες που είχε συμμετοχή στα τρία πρώτα γκολ της (2 γκολ - 1 ασίστ) και ήρωα τον Χένρικ Μικίταριαν που σκόραρε στο 90+5' η Ίντερ απέδρασε με τεράστια νίκη με σκορ 4-3 κόντρα στην εξαιρετική Φιορεντίνα.

Απίστευτο και όμως ιταλικό! Σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν που είχε επτά γκολ και απίστευτες διακυμάνσεις, η Ίντερ κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το "Αρτέμιο Φράνκι" στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A, επικρατώντας με 4-3 της Φιορεντίνα με ήρωα τον Μικίταριαν που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το παιχνίδι άρχισε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για την Ίντερ αφού μόλις στα 90 δευτερόλεπτα αγώνα προηγήθηκε με τον Μπαρέλα και στο 15ο λεπτό έκανε το 2-0 με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, που έγινε ο πρώτος φορ των νερατζούρι μετά από τον Ντιέγκο Μιλίτο (2011) που έχει γκολ και ασίστ σε αγώνα πρωταθλήματος στα πρώτα 15 λεπτά.

Το προβάδισμα όμως αυτό κατάφερε να το "εξαφανίσει" σχετικά γρήγορα η μαχητική Φιορεντίνα, με τους βιόλα να μειώνουν σε 2-1 με τον Καμπράλ από την άσπρη βούλα (σε πέναλτι που κέρδισε ο Μποναβεντούρα από τον Ντιμάρκο και δόθηκε μετά από χρήση του VAR) και να φέρνουν το ματς στα ίσα στο 60' με αριστουργηματικο πλασέ του Ικονέ μέσα από την περιοχή!

Στο 73' ο Λαουτάρο πήρε πάλι το όπλο του και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του από τον Τερατσάνο και μετατρέποντάς το σε γκολ από την βούλα, όμως η Φιορεντίνα δεν πέταξε λευκή πετσέτα και στο 90' απογείωσε το "Φράνκι", με τον Γιόβιτς να γράφει το 3-3 με δύσκολο γυριστό σουτ.

Ούτε όμως τότε μπήκε τέλος σε αυτό το τρομερό ματς που καθήλωσε το κοινό, με το φινάλε να είναι συγκλονιστικό και να φέρνει έκρηξη χαράς στους φίλους της Ίντερ, με τους Μιλανέζους να βγάζουν αντεπίθεση και τον Μικίταριαν να βγαίνει νικητής σε... καραμπόλα, για να χαρίσει το τρίποντο στην ομάδα του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Σημειώνεται πως αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αρμένιου μεσοεπιθετικού με τους νερατζούρι, που από την πλευρά τους έφτασαν τις τρεις διαδοχικές επιτυχίες στο πρωτάθλημα έπειτα από τις νίκες με Σασουόλο (2-1 εκτός) και Σαλερνιτάνα (2-0 εντός).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Ντοντό (83' Βενούτι), Κουάρτα, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι (83' Τέρζιτς), Μποναβεντούρα, Άμραμπατ (83' Μπαράκ), Ντάνκαν (52' Γιόβιτς), Καμπράλ, Κουαμέ, Νίκο Γκονσάλες (8' Ικονέ)

ΙΝΤΕΡ: Ονάνα, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Νταρμιάν (67' Ντάμφρις), Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (67' Γκόζενς), Μαρτίνες (85' Μπελανόβα), Κορέα (61' Τζέκο)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

• Γιουβέντους - Έμπολι 4-0 (8' Κεν, 55' ΜακΚένι, 82', 90+4' Ραμπιό)
  • Σαλερνιτάνα - Σπέτσια 1-0 (48' Ματζόκι)
  • Μίλαν - Μόντσα 4-1 (16' 41' Ντίαθ, 65' Οριγκί, 84' Λεάο / 70' Ρανόκια)
  • Φιορεντίνα - Ίντερ 3-4 (33' πεν. Καμπράλ, 60' Ικονέ, 90' Γιόβιτς / 2' Μπαρέλα, 15' 73' πεν. Μαρτίνες, 90+5' Μικίταριαν)
  • 23/10 13:30 Ουντινέζε - Τορίνο
  • 23/10 16:00 Μπολόνια - Λέτσε
  • 23/10 19:00 Αταλάντα - Λάτσιο
  • 23/10 21:45 Ρόμα - Νάπολι
  • 24/10 19:30 Κρεμονέζε - Σαμπντόρια
  • 24/10 21:45 Σασουόλο - Βερόνα