SERIE A

Φιορεντίνα - Ίντερ 0-2: Με Μπαρέλα και Πέρισιτς στην κορυφή

Ο Μπαρέλα πανηγυρίζει το γκολ του στο Φιορεντίνα - Ίντερ στις 5 Φεβρουαρίου του 2021 για τη Serie A.
Ο Μπαρέλα πανηγυρίζει το γκολ του στο Φιορεντίνα - Ίντερ Ⓒ 2021 MASSIMO PAOLONE/ASSOCIATED PRESS

H Ίντερ πήρε το διπλό κόντρα στη Φιορεντίνα με σκορ 0-2 για την 21η αγωνιστική της Serie A και βρέθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μία σημαντική νίκη για το κυνήγι του Scudetto πήρε η Ίντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν 2-0 εκτός έδρας της Φιορεντίνα χάρη στα γκολ των Μπαρέλα (31') και Πέρισιτς (52'). Η Ίντερ με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 47 πόντους και βρίσκεται στην κορυφή της Serie A, στο +1 από τη Μίλαν, η οποία την Κυριακή (7/2) υποδέχεται την Κροτόνε.

Η ομάδα του Κόντε άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό. Ο Αλέξις Σάντσες από τα αριστερά είδε τον Μπαρέλα έξω από την περιοχή και εκείνος με ένα τρομερό μακρινό σουτ βρήκε δίχτυα σημειώνοντας το 0-1.

H Ίντερ κατάφερε να βρει και ένα δεύτερο γκολ νωρίς στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 51ο λεπτό, ο Χακίμι πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά γύρισε στην αντίθετη πλευρά προς τον Πέρισιτς, ο οποίος έκανε την κίνηση, για να σκοράρει με εύκολο πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, όμως ο γκολκίπερ της Φιορεντίνα δεν επέτρεψε να διευρυνθεί ακόμη περισσότερο το σκορ του αγώνα. Έτσι, στο φινάλε οι νερατζούρι πανηγύρισαν αυτό το τόσο σημαντικό τρίποντο.

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκια, Βενούτι (74' Μελκούιτ), Κουάρτα, Μπετζέλα, Ίγκορ, Μπιράγκι (82' Μπαρέκα), Μποναβεντούρα, Βαλέρο (46' Κουαμέ), Αμραμπάτ, Έσεριτς (74' Πούλγκαρ), Βλάχοβιτς (74' Κοκόριν)

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Χακίμι, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Πέρισιτς (80' Νταρμιάν), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιδάλ (46' Γκαλιαρντίνι), Λουκάκου (89' Πιναμόντι), Σάντσεζ (62' Μαρτίνες)