ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Φιλική νίκη επί της Παναχαϊκής

Ο ΠΑΣ Γιάννινα παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο επικράτησε με 3-1 της Παναχαϊκής σε φιλική αναμέτρηση

Με νίκη συνέχισε τις φιλικές του αναμετρήσεις ο ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Στέφαν Ντεμόλ παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, επικράτησε με 3-1 της Παναχαϊκής.

Ο τεχνικός του ΠΑΣ κατά την διάρκεια του αγώνα διαπίστωσε κάποια κενά στην αμυντική γραμμή κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τις αλλαγές, καθώς αναγκαστικά ο Στάθης αγωνίστηκε ως στόπερ και ο Νικολόπουλος δεξί μπακ.

Οι Γιαννιώτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 8ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με σουτ του Ντε Βινσέντι ύστερα από εκτέλεση κορνερ του Τζάνη.

Η Παναχαϊκή απάντησε στο 17', όταν ο Κώτσιος έκανε πέναλτι και ο Κυβελίδης ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ωστόσο ο ΠΑΣ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πήρε πάλι το προβάδισμα (2-1), με πλασέ από κοντά του Κώτσιου

Το τελικό 3-1 για τον ΠΑΣ διαμόρφωσε στο 80' με πλασέ ο Κυριάκος, μετά από πάσα του Ιωάννου.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σικαλιάς, Πάντος, Κώτσιος, Μιχαήλ, Ντάσιος, Ανδράλας, Σενόνε, Ντε Βινσέντι, Σκούφαλης, Μπακαγιόκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Κουβεντάρης, Στάθης, Βάντερσον, Βαρτιώτης, Κυριάκος, Κειτά, Νικολοπουλος, Ιωάννου, Μπουχάν, Κουτσοσπύρος, Σιαλμάς.

Παναχαϊκή: Χάχαλης, Ακπαρίδης, Κορδονούρης, Πάνου, Χρόνης, Καραγιάννης, Τόμαζιτς, Γεννιτσαρίδης, Ουρτάδο, Χρυσάφης, Κυβελίδης.

Στο β' μέρος αγωνίστηκαν και οι Δρακόπουλος, Αποστολίδης, Λουμπαρδέας, Ντίνας, Διαμιανίδης, Κουσκουνάς.