EUROPA LEAGUE

Εuropa League: Η Ρεάλ Σοσιεδάδ υπέταξε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Αγγλία, γκέλα για Τράμπζονσπορ και Ομόνοια

Ο Μπράις Μέντεθ της Ρεάλ Σοσιεδάδ εκτελεί πέναλτι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2022-2023 στo "Ολντ Τράφορντ" | Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 DAVE THOMPSON/ASSOCIATED PRESS

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφυγε με σπουδαία νίκη 1-0 από το "Ολντ Τράφορντ" κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Συντριβή και επεισόδια στην Κύπρο για την Ομόνοια από τη Σέριφ, ήττα για την Τράμπζονσπορ από τη Φερεντσβάρος των 10 παικτών.

Το σερί νικών της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διακόπηκε στο ντεμπούτο της στην Ευρώπη, για τον 5ο όμιλο του Europa League. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφυγε με νίκη 1-0 από το "Ολντ Τράφορντ" και έφερε τα πάνω κάτω στη βαθμολογία του γκρουπ.

Ο αγώνας διεξήχθη στον απόηχο του θανάτου της βασίλισσας Ελισάβετ, με συνέπεια να κρατηθεί ενός λεπτού σιγή, να μην παίξει μουσική από τα μεγάφωνα του γηπέδου και οι παίκτες των δύο ομάδων να φορέσουν μαύρα περιβραχιόνια.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άρχισε βασικός στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του εκτός Champions League από το 2002, με τον Πορτογάλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 1ο μέρος, αλλά το τέρμα να ακυρώνεται για οφσάιντ.

Οι Βάσκοι ήταν ευνοημένοι από μία ακόμα απόφαση διαιτητή, όταν στο 59' καταλογίστηκε μέσω VAR πέναλτι σε χέρι του Λισάντρο Μαρτίνες, με τον Μπράις Μέντεθ να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Η αναμέτρηση της Ομόνοιας με τη Σέριφ για τον ίδιο όμιλο ήταν επεισοδιακή κι έληξε με αρκετή καθυστέρηση και νίκη των Μολδαβών με 3-0 στη Λευκωσία.

Οι φίλαθλοι στο ΓΣΠ αποδοκίμασαν στο ένα λεπτό σιγής για τη βασίλισσα Ελισάβετ πριν από τη σέντα και συνέχισαν τις αποδοκιμασίες στο 2', για το γκολ του Ιμπραΐμ Ρασίντ. Στο 55' κορυφώθηκαν οι αντιδράσεις, όταν ο Ιγαγί Ατιεμουέν με πέναλτι έκανε το 2-0 και πανηγύρισε προκλητικά μπροστά στην κερκίδα των γηπεδούχων. Οι Κύπριοι οπαδοί πέταξαν αντικείμενα κι ένα ποτήρι νερό χτύπησε το βοηθό διαιτητή, με τον διαιτητή να διακόπτει προσωρινά το παιχνίδι και να πηγαίνει για 10 λεπτά στα αποδυτήρια. Ύστερα απ' την επανέναρξη του αγώνα, ο Μουχαμέντ Ντιοπ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με τους Γιάννη Φοίβο Μπότο και Στέφανο Ευαγγέλου εκτός αποστολής.

Η Τράμπζονσπορ υπέστη αναπάντεχη ήττα στην Ουγγαρία για τον 8ο όμιλο από τη Φερεντσβάρος, η οποία έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 16ο λεπτό. Το 3-2 σημειώθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ με 10 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και τον Τάσο Μπακασέτα να βγάζει μια ασίστ στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσεσόβ προηγήθηκε μόλις στο 5' με τον Τοκμάκ Ενγκουέν, αλλά η αποβολή του Έλνταρ Τσίβιτς στο 16' άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Ανταμά Τραορέ κατάφερε να κάνει το 2-0 στο 29' κι ενώ οι Τούρκοι είχαν αρχίσει να πιέζουν για το γκολ. Το βρήκαν στο 39' σε μία αντεπίθεση με τον Μπακασέτα να δίνει στον Μάξι Γκόμες για τη μείωση του σκορ, όμως στο 44' ο Ενγκουέν με πέναλτι έκανε το 3-1. Το 2ο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά για τους φιλοξενούμενους, που άρχισαν με τριπλή αλλαγή, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να βρουν δεύτερο γκολ με τον Ουμούτ Μποζόκ (που επίσης πέρασε αλλαγή, σε σχέση με τον Μανώλη Σιώπη που έμεινε στον πάγκο).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Ζυρίχη - Άρσεναλ 1-2 (44' πεν. Κριεζίου / 17' Μαρκίνιος, 62' Ενκέτια)
  • Αϊντχόφεν - Μπόντο Γκλιμτ 1-1 (62' Γκάκπο / 44' Γκρόνμπαεκ)

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

• 15/09 22:00 Άρσεναλ - Αϊντχόφεν
  • 15/09 22:00 Μπόντο Γκλιμτ - Ζυρίχη

• ΑΕΚ Λάρνακας - Ρεν 1-2 (33' Όιερ / 29' Τεάτε, 90+4' Ασινιόν)
  • Φενέρμπαχτσε - Ντινάμο Κιέβου 2-1 (35' Ενρίκε, 90+1' Μπατσουαγί / 64' Τσιγκάνκοφ)

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου

• 15/09 22:00 Ντινάμο Κιέβου - ΑΕΚ Λάρνακας
  • 15/09 22:00 Ρεν - Φενέρμπαχτσε

• Λουντογκόρετς - Ρόμα 2-1 (72' Κάουλι, 88' Νονάτο / 86' Σομουρόντοφ)
  • Ελσίνκι - Μπέτις 0-2 (45+3' πεν. 64' Ζοσέ)

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου

• 15/09 22:00 Μπέτις - Λουντογκόρετς
  • 15/09 22:00 Ρόμα - Ελσίνκι

• Μάλμε - Μπράγκα 0-2 (30' Ροντρίγκες, 70' πεν. Όρτα)
  • Ουνιόν Βερολίνου - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 0-1 (39' Λίνεν)

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου

• 15/09 22:00 Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Μάλμε
  • 15/09 22:00 Μπράγκα - Ουνιόν Βερολίνου

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1 (59' πέν. Μέντεθ)
  • Ομόνοια - Σέριφ 0-2 (2' Ακαμπί, 55' πέν. Ατιεμουέν)

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου

• 15/09 19:45 Σέριφ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 15/09 19:45 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ομόνοια

• Λάτσιο - Φέγενορντ 4-2 (4' Αλμπέρτο, 15' Άντερσον, 28', 63' Βεσίνο / 69' πέν., 88' Χιμένες)
  • Στουρμ Γκρατς - Μίντιλαντ 1-0 (8' Εμέγκα)

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

• 15/09 19:45 Μίντιλαντ - Λάτσιο
  • 15/09 19:45 Φέγενορντ - Στουρμ Γκρατς

• Ναντ - Ολυμπιακός 2-1 (32' Μοχάμεντ, 90+3' Γκεσάν / 51' Μουτουσάμι)
  • Φράιμπουργκ - Καραμπάγκ 2-1 (7' πεν. Γκρίφο, 15' Ντόαν / 39' Βέσοβιτς)

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου

• 15/09 19:45 Ολυμπιακός - Φράιμπουργκ
  • 15/09 19:45 Καραμπάγκ - Ναντ

• Ερυθρός Αστέρας - Μονακό 0-1 (74' πέν. Εμπολό)
  • Φερεντσβάρος - Τράμπζονσπορ 3-2 (5' 44' Ενγκουέν, 29' Τραορέ / 39' Γκόμες, 71' Μποζόκ)