CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Θριαμβευτική πρόκριση για τη Γουέστ Χαμ στα ημιτελικά, στην παράταση η Βασιλεία

Ο Ντέκλαν Ράις της Γουέστ Χαμ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Γάνδη για τα προημιτελικά του Europa Conference League 2022-2023 στο "Λόντον Στέιντιουμ", Λονδίνο | Πέμπτη του Πάσχα 20 Απριλίου 2023 © 2023/KIN CHEUNG/AP IMAGES

Η Γουέστ Χαμ προκρίθηκε άνετα στα ημιτελικά του Europa Conference League έπειτα από τη νίκη της επί της Γάνδης και θα αντιμετωπίσει την Άλκμααρ. Η Βασιλεία προκρίθηκε στην παράταση.

Η Γουέστ Χαμ προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Europa Conference League, ύστερα από την άνετη επικράτησή της με 4-1 επί της Γάνδης στο Λονδίνο.

Ο Ούγκο Κάιπερς σκόραρε ξανά για τους Βέλγους και τους έβαλε μπροστά στο σκορ στο 26', όμως από εκεί και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων. Ο Μικαέλ Αντόνιο ισοφάρισε στο 37' και με την έναρξη του 2ου μέρους κρίθηκαν τα πάντα.

Ο Λούκας Πακετά εκτέλεσε πέναλτι στο 56' κι έφερε τα πάνω κάτω, ο Ντέκλαν Ράις δύο λεπτά αργότερα αύξησε τον δείκτη του σκορ για να έρθει ο Αντόνιο και με ακόμα ένα ευρωπαϊκό γκολ να "κλειδώσει" την πρόκριση στους "4" και το ραντεβού με την Άλκμααρ των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκου.

Στη γαλλική Ριβιέρα, η Βασιλεία έκανε σπουδαία ανατροπή και πήρε την πρόκριση στην παράταση με το 2-1 επί της Νις κι έπειτα από το 2-2 στην Ελβετία.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, είχαν ευκαιρίες και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, όμως όχι μέχρι το τέλος. Η συγκέντρωση χάθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Ζαν Κεβέν Ογκουστέν ισοφάρισε στο 86' κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον εξτρά χρόνο η Βασιλεία βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον Κέβιν Άνταμς και με τη Νις να εμφανίζεται αρκετά κουρασμένη, πήρε την πρόκριση κι έκλεισε ραντεβού με τη Φιορεντίνα.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Γάνδη - Γουέστ Χαμ 1-1 (57' Κάιπερς / 45+3' Ινγκς)
  • Λεχ - Φιορεντίνα 1-4 (20' Βέλντε / 4' Καμπράλ, 41' Γκονσάλες, 58' Μποναβεντούρα, 63' Ικονέ)
  • Βασιλεία - Νις 2-2 (26' πέν., 71' Αμντουνί / 38', 45+1' Μοφί)
  • Άντερλεχτ - Άλκμααρ 2-0 (22' Μουρίγιο, 70' Ασιμέρου)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Φιορεντίνα - Λεχ 2-3 (78' Σοτίλ, 90+2' Καστροβιλί / 9' Σόουζα, 65' Βέλντε, 69' Σόμπιεχ)
  • Άλκμααρ - Άντερλεχτ 4-1 πεν., 2-0 παρ., 2-0 κ.α. (5', 13' Παυλίδης)
  • Γουέστ Χαμ - Γάνδη 4-1 (37' Αντόνιο, 56' Πακετά, 58' Ράις, 63' Αντόνιο / 26' Κάιπερς)
  • Νις - Βασιλεία 1-2 παρ., 1-1 κ.α. (9' Λαμπόρντ / 86' Ογκουστέν, 98' Άνταμς)

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

• 11/05 22:00 Φιορεντίνα - Βασιλεία
  • 11/05 22:00 Γουέστ Χαμ - Άλκμααρ

• 18/05 22:00 Βασιλεία - Φιορεντίνα
  • 18/05 22:00 Άλκμααρ - Γουέστ Χαμ

Το πρόγραμμα του τελικού

• 07/06 22:00 Φιορεντίνα ή Βασιλεία - Γουέστ Χαμ ή Άλκμααρ ("Φορτούνα Αρένα", Πράγα)