CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Προελαύνει και στην Ευρώπη η Ρόμα, 5-1 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας

Ο Στεφάν Ελ Σααραουί πανηγυρίζει γκολ με την Ρόμα εις βάρος της ΤΣΣΚΑ Σόφιας | 16 Σεπτεμβρίου 2021 @2021 ANDREW MEDICHINI/AP IMAGES

Η Ρόμα δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και έφτασε σε άνετη ανατροπή με σκορ 5-1 επί της ΤΣΣΚΑ Σόφιας, για να κάνει ποδαρικό με το δεξί στη φάση των ομίλων του Europa Conference League.

Η Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο είναι εθισμένη στα νικηφόρα αποτελέσματα και το επιβεβαίωσε και το βράδυ της Πέμπτης (16/9), καθώς συνέτριψε με 5-1 την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa Conference League και έκανε το "6 στα 6 από την αρχή της σεζόν, μετρώντας πλέον 3 νίκες στην Serie A και άλλες τόσες στην τρίτη τη τάξη ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι Βούλγαροι αιφνιδίασαν τους τζαλορόσι με άπιαστο σουτ του Κάρεϊ στο 8', για να ακολουθήσει όμως ομοβροντία από τους γηπεδούχους που έφτασαν στην ανατροπή, πριν καν κλείσει το ημίχρονο με τον αρχηγό Πελεγκρίνι (25') και τον λυτρωτή της ομάδας του στο ματς πρωταθλήματος με την Σασουόλο με γκολ στο 91', Ελ Σααραουί (38').

Δεν έμειναν όμως μόνο εκεί οι γηπεδούχοι, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο φόρτσαραν ακόμα περισσότερο και έφτασαν σε μία ευρεία επικράτηση: ο Πελεγκρίνι έγραψε το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό γκολ στο 62', ο στόπερ Μαντσίνι έκανε το 4-1 στο 82' και ο Έιμπραχαμ πρόσθεσε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-1 στο 84'.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα αποτελέσματα της βραδιάς, ξεχωρίζει η μάχη της Ανόρθωσης με την Παρτίζαν στο ΓΣΠ, με τους Σέρβους να επικρατούν με 2-0 απέναντι στην κυρία του κυπριακού ποδοσφαίρου, στην οποία αγωνίστηκαν ως βασικοί οι Χριστοδουλόπουλος, Ρισβάνης (έπαιξαν και στα 90 λεπτά) και Ουάρντα (έγινε αλλαγή στο 65').