CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Ο Άγιαξ γλίτωσε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, η Ντίναμο Ζάγκρεμπ έφυγε με νίκη από την Ισπανία

Ο Τζόρνταν Χέντερσον πανηγυρίζει
Ο Τζόρνταν Χέντερσον πανηγυρίζει © 2024 PETER DEJONG / AP IMAGES

Δύο γκολ στις καθυστερήσεις έδωσαν στον Άγιαξ την ισοπαλία 2-2 απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ στο Άμστερνταμ για τα playoffs για τη φάση των 16 του Europa Conference League. Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ στάθηκε όρθια στην Ανδαλουσία κόντρα στην Μπέτις.

Η Μπόντο Γκλιμτ παραλίγο να κάνει την έκπληξη στο Άμστερνταμ, αλλά ο Άγιαξ είχε διαφορετική γνώμη και ξεσήκωσε τη "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα" με δύο γκολ στις καθυστερήσεις για το 2-2 στο πρώτο παιχνίδι των playoffs για τη φάση των 16 του Europa Conference League.

Οι Νορβηγοί είχαν σε σπουδαία μέρα τον Άλμπερτ Γκρένμπακ, ο οποίος πέτυχε γκολ σε κάθε ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης. Οι Ολλανδοί δεν είχαν να αντιτάξουν πολλά πράγματα πλην μιας ανούσιας κατοχής, με ελάχιστες μεγάλες στιγμές και χωρίς έμπνευση στη δημιουργία. Στις καθυστερήσεις όμως πήραν φιλί ζωής από το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Όντιν Μπιόρτουφ, ο οποίος αποβλήθηκε, και μετέτρεψε σε γκολ ο Μπράνκο φαν ντεν Μπόμεν. Οι παίκτες του Τζον φαν'τ Σχιπ εγκαταστάθηκαν στην περιοχή των Νορβηγών και δικαιώθηκαν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με μία λόμπα του Στίβεν Μπέρχαουζ.

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ έφυγε με το "διπλό" από το "Μπενίτο Βιγιαμαρίν" και το 1-0 επί της Μπέτις της δίνει μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι "βερδιμπλάνκος", με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο εκτός ευρωπαϊκής λίστας, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, περισσότερες τελικές, αλλά και αρκετή αστοχία. Οι Κροάτες είχαν μόνο μία εύστοχη τελική, αλλά αυτή ήταν το πέναλτι του Μπρούνο Πέτκοβιτς στο 75' με το οποίο πήραν τη νίκη.

Η Γάνδη είχε τις ευκαιρίες στη Βουδαπέστη, η Μακάμπι Χάιφα πήρε τη νίκη με 1-0 όμως στο τύποις εντός έδρας παιχνίδι της. Οι Βέλγοι ήταν καταιγιστικοί και ειδικά στο 2ο μέρος όπου είχαν 14 τελικές, αλλά μόλις μία εύστοχη. Οι Ισραηλινοί περιορίστηκαν στην άμυνα και σε μία αντεπίθεση στο 65' ο Φραντζί Πιερό σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Η Σερβέτ είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Λουντογκόρετς κράτησε απαραβίαστη την εστία της και το 0-0 άφησε τα πάντα ανοιχτά για το δεύτερο ματς του ζευγαριού, στη Βουλγαρία. Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι, όμως δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις 24 προσπάθειές τους, αφού μόλις οι τέσσερις είχαν κατεύθυνση προς την εστία του Σέρχιο Πρατ.

Τα αποτελέσματα των playoffs για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Στουρμ - Σλόβαν 4-1 (4' Μπίερετ, 27' Γκόρεντς Στάνκοβιτς, 64' πέν. Κιτεϊσβίλι, 90+1' Καμαρά / 8' Ροντρίγκες)
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Άιντραχτ 2-2 (31' Ράσμουσεν, 68' Νίλσον / 3' Σαϊμπί, 10' Κάλαϊτζιτς)
  • Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 1-0 (83' Ελ Κααμπί)
  • Μόλντε - Λέγκια 3-2 (12', 19' Γκούλμπραντσεν, 24' Κάσα / 63' Ζοζουέ, 71' Αουγκούστινιακ)
  • Σερβέτ - Λουντογκόρετς 0-0
  • Μπέτις - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-1 (75' πέν. Πέτκοβιτς)
  • Άγιαξ - Μπόντο Γκλιμτ 2-2 (90+2' πέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 90+7' Μπέρχαουζ / 16', 63' Γκρένμπακ)
  • Μακάμπι Χάιφα - Γάνδη 1-0 (65' Πιερό)