CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Έξω οι Βελέζ και Αστάνα, αποκλεισμός στο 87' για την ΑΕ Λεμεσού

INTIME

Εκτός Europa Conference League στον 3ο προκριματικό γύρο έμειναν Βέλεζ και Αστάνα, που απέκλεισαν ΑΕΚ και Άρη στην προηγούμενη φάση. Η ΑΕΛ έδωσε τη μάχη της απέναντι στην Καραμπάγ, όμως λύγισε στο 87'.

Η Βέλεζ ήλπιζε σε δεύτερη έκπληξη έπειτα από τον αποκλεισμό της ΑΕΚ στον προηγούμενο γύρο και το 1-1 στην έδρα της Έλφσμποργκ τις έδινε ελπίδες πρόκρισης στα playoffs του Europa Conference League. Η ρεβάνς στη Βοσνία, όμως, ήταν τραυματική, αφού γνώρισε συντριβή με 1-4, με τους Σουηδούς να έχουν πετύχει όλα τα γκολ μέχρι το 52'. Ο Ντέγιαν Γκεοργκίεβιτς μείωσε για τους γηπεδούχους στο 81', αλλά δέχθηκε κόκκινη στις καθυστερήσεις, ολοκληρώνοντας με αυτόν το τρόπο την ευρωπαϊκή πορεία της ομάδας του.

Θύμα έκπληξης έπεσε η Αστάνα μέσα στο Καζακστάν με θύτη την Κουόπιο. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Φινλανδία και στη ρεβάνς επιδόθηκαν σε διαγωνισμό τερμάτων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και 3-1, όμως στο τελευταίο ημίωρο ο Ρανζέλ σκόραρε δις και ο Γιάνικς Ικάουνιεκς, άλλοτε της ΑΕΛ, διαμόρφωσε το 4-3 για τους Φινλανδούς.

Η ΑΕΛ άντεξε για 87' λεπτά, όμως η Γκαράμπαγ βρήκε το γκολ που άξιζε στο Αζερμπαϊτζάν και πήρε τη νίκη με 1-0 και μαζί την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, όμως οι Κύπριοι κρατούσαν το μηδέν και ετοιμάζονταν για παράταση, αφού το πρώτο παιχνίδι είχε έρθει ισόπαλο 1-1. Στο 87ο λεπτό, όμως, ένα δυνατό σουτ του Κάντι νίκησε τον Βοζίνια και το 1-0 έστειλε τους Αζέρους στα playoffs.

Τα αποτελέσματα στον 3ο προκριματικό του Europa Conference League

Τα ζευγάρια των playoffs του Europa Conference League

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

• Ζάλγκιρις (Λιθουανία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)
  • Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
  • Φλόρα (Εσθονία) - Σάμροκ (Ιρλανδία)
  • Ρίγα (Λετονία) - Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)
  • Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) - Καϊράτ (Καζακστάν)

ΚΥΡΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

• ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Ριέκα (Κροατία)
  • Γκαράμπαγ (Αζερμπαϊτζάν) - Αμπερντίν (Σκωτία)
  • Βασιλεία (Ελβετία) - Χάμαρμπι (Σουηδία)
  • Πλζεν (Τσεχία) - ΤΣΣΚΑ (Βουλγαρία)
  • Πάσος Φερέιρα (Πορτογαλία) - Τότεναμ (Αγγλία)
  • Ρεν (Γαλλία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
  • Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Φιτέσε (Ολλανδία)
  • ΛΑΣΚ (Αυστρία) - Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)
  • Σακτέρ (Καζακστάν) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
  • Κουόπιο (Φινλανδία) - Ουνιόν (Γερμανία)
  • Φέγενορντ (Ολλανδία) - Έλφσμποργκ (Σουηδία)
  • Ράκοβ (Πολωνία) - Γάνδη (Βέλγιο)
  • Σίβασπορ (Τουρκία) - Κοπεγχάγη (Δανία)
  • Σάντα Κλάρα (Πορτογαλία) - Παρτίζαν (Σερβία)
  • Τράμπζονσπορ (Τουρκία) - Ρόμα (Ιταλία)
  • Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Ραπίντ (Αυστρία)
  • Σέλτικ (Σκωτία) - Ζίλινα (Σλοβακία)

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 19 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 26 του μήνα.