EURO 2016

Εuro 2020: Πρώτη φορά στα τελικά η Φινλανδία

Finland's Teemu Pukki kicks the ball during the Euro 2020 group J qualifying soccer match between Bosnia-Herzegovina and Finland at the Bilino polje stadium in Zenica, Bosnia, Saturday, Oct. 12, 2019. (AP Photo/Kemal Softic) AP

Η Φινλανδία νίκησε 3-0 στο Ελσίνκι το Λιχτενστάιν και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελική φάση Euro 2020. Δυο γκολ ο Πούκι.

Μετά το Βέλγιο, την Ιταλία, τη Ρωσία, την Πολωνία, την Ουκρανία, την Ισπανία, την Τουρκία, τη Γαλλία, την Αγγλία και την Τσεχία σφραγίστηκε και το 11ο εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2020.

Η εθνική Φινλανδία έκλεισε για πρώτη φορά θέση για την τελική φάση του Euro 2020 και γενικά για τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης. Ακολούθησε τη σκουάντρα ατζούρα από τον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας καθώς πανηγύρισε και μαθηματικά την πρόκριση μετά τη νίκη (3-0) επί του Λιχτενστάιν.

Ο Γιάσε Τούομινεν στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ στο ματς του Ελσίνκι, ενώ μετά ανέλαβε δράση ο Τέεμου Πούκι. Με εκτέλεση πέναλτι στο 64ο λεπτό έκανε το 2-0, ενώ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75ο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.