EURO 2020

Euro 2020, Πορτογαλία - Ουγγαρία: Ο Λιορίς έκανε πέναλτι και ο Ρονάλντο έγραψε το 1-0 από την άσπρη βούλα

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πανηγυρίζει το γκολ του με την Πορτογαλία κόντρα στην Γαλλία στο Euro 2020 @ 2021 LASZLO BALOGH/AP IMAGES

Η Πορτογαλία πήρε κεφάλι στο σκορ στο 31ο λεπτό του ντέρμπι με την Γαλλία, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να αναλαμβάνει να εκτελέσει πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Λιορίς, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν σταματάει να σκοράρει με την εθνική Πορτογαλίας ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον CR7 να φτάνει στο ματς με τους Γάλλους για την τρίτη αγωνιστική του 6ου ομίλου του Euro 2020 τα 108 στη διεθνή καριέρα του.

Η εσχάτη των ποινών εις βάρος των πρωταθλητών κόσμου δόθηκε από τον διαιτητή για αντικανονικό μαρκάρισμα του Λιορίς στον Ντανίλο εντός περιοχής (βγήκε να αποκρούσει τη μπάλα και έπεσε πάνω του, ξαπλώνοντάς τον στο έδαφος), με τον ηγέτη των πρωταθλητών Ευρώπης να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τον κίπερ της Τότεναμ από την άλλη γωνία γράφοντας το 1-0 στο 31ο λεπτό.