LA LIGA

Εσπανιόλ - Σεβίλλη 1-1: Ο καταστροφικός Κουντέ άφησε τη Ρεάλ να ξεφύγει

Ο Ζιλ Κουντέ με τη φανέλα της Σεβίλλης
Ο Ζιλ Κουντέ με τη φανέλα της Σεβίλλης © 2021 MATEO VILLALBA/AP IMAGES

Η Σεβίλλη έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Εσπανιόλ στην Καταλονία, με τον Ζιλ Κουντέ να έχει ένα καταστροφικό παιχνίδι, που ενδέχεται να παίξει σημαντικό ρόλο και στην έκβαση του τίτλου της La Liga.

Η Ρεάλ ξέφυγε ξανά από τη Σεβίλλη, ύστερα από τις ενέργειες ενός παίκτη των Ανδαλουσιάνων, που φρόντισε ώστε να μη φύγουν με κάτι περισσότερο από το 1-1 από την έδρα της Εσπανιόλ, για την 25η αγωνιστική της La Liga.

Ο Ζιλ Κουντέ έκανε λάθος στο 50ό λεπτό, όταν ο Σέρχι Νταρντέρ ισοφάρισε το τέρμα του Ράφα Μιρ από το 1ο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε επτά λεπτά, με συνέπεια να αποβληθεί και να χάσει και το ντέρμπι με την Μπέτις την επόμενη εβδομάδα.

Οι δύο τερματοφύλακες, Ντιέγκο Λόπεθ και Γιασίν Μπουνού, ήταν οι θετικοί πρωταγωνιστές σε έναν αγώνα με αρκετές καλές στιγμές και ευκαιρίες, όπου η Σεβίλλη έχασε με τραυματισμό τον Αντονί Μαρσιάλ και τον Λούκας Οκάμπος.