SERIE A

Έμπολι - Γιουβέντους 4-1: Μετά την καμπάνα ήρθε το χαστούκι για τους μπιανκονέρι και το Champions League κάνει φτερά

Παίκτης της Έμπολι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε
Παίκτης της Έμπολι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε @ 2023 LUCA BRUNO / AP IMAGES

Μετά την αφαίρεση δέκα βαθμών, η Γιουβέντους δέχθηκε ένα ακόμα χαστούκι, καθώς ηττήθηκε με 4-1 από την Έμπολι στο Κάρλο Καστελάνι και το εισιτήριο του Champions League κάνει φτερά.

Η σημερινή (22/05) άσχημη μέρα για τη Γιουβέντους, μετά τη νέα τιμωρία για την υπόθεση των ψευδών λογιστικών στοιχείων, σφραγίστηκε με μια βαριά ήττα από την Έμπολι εκτός έδρας, καθώς ηττήθηκε με 4-1 στο Κάρλο Καστελάνι για την 36η αγωνιστική της Serie A.

Η Γιουβέντους αυτή τη στιγμή είναι στους 59 βαθμούς και είναι στη έβδομη θέση και το -5 από τη Μίλαν που αυτή τη στιγμή είναι τέταρτη και κρατά το εισιτήριο για το Champions League της νέας περιόδου στα χέρια της. Η Έμπολι ανέβηκε στους 42 και αυτή τη στιγμή είναι ασφαλής από τον υποβιβασμό.

Οι μπιανκονέρι σκόραραν με τον Μανουέλ Λοκατέλι στο 15', ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από τον διαιτητή για επιθετικό φάουλ. Δύο λεπτά μετά η Έμπολι κέρδισε πέναλτι και ο Καπούτο ευστόχησε από τα 11 μέτρα κάνοντας το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Λουπέρτο από κοντά έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Παόλο Ζανέτι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 48ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Καπούτο. Η Γιουβέντους πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς, ωστόσο η Γιουβέντους μείωσε με τον Κιέζα στο 85', αλλά στο φινάλε και πάλι η Έμπολι είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς έκανε το 4-1 με τον Πίκολι στο 90+3'.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής

• Σασουόλο - Μόντσα 1-2 (45+6' Μπεράρντι / 60' Κιουρία, 90+3' Πεσίνα)
  • Κρεμονέζε - Μπολόνια 1-5 (90+1' Τσιοφάνι / 14' Αρναούτοβιτς, 27' Φέργκιουσον, 45+1' Πος, 62' Ορσολίνι, 80' Σανσόνε)
  • Αταλάντα - Βερόνα 3-1 (22' Τζαπακόστα, 53' Πάσαλιτς, 62' Χέιλουντ / 11' Λάζοβιτς)
  • Μίλαν - Σαμπντόρια 5-1 (9' Λεάο, 23', 29' πέν., 68' Ζιρού, 63' Ντίαθ / 20' Κουαλιαρέλα)
  • Λέτσε - Σπέτσια 0-0
  • Τορίνο - Φιορεντίνα 1-1 (66' Σανάμπρια / 48' Γιόβιτς)
  • Νάπολι - Ίντερ 3-1 (67' Ζαμπό Ανγκισά, 85' Ντι Λορέντζο, 90+5' Γκαετάνο / 82' Λουκάκου)
  • Ουντινέζε - Λάτσιο 0-1 (61' πεν. Ιμόμπιλε)
  • Ρόμα - Σαλερνιτάνα 2-2 (47' Σαράουι, 83' Μάτιτς / 12' Καντρέβα, 54' Ντίας)
  • Έμπολι - Γιουβέντους 4-1 (18' πεν, 48' Καπούτο, 21' Λουπέρτο, 90+3' Πίκολι - 85' Κιέζα)