ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Κύπρος: Το 2-0 με γκολ του Γιακουμάκη στο ντεμπούτο του

Ο Γιώργος Γιακουμάκης πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με την Εθνική Ελλάδας κόντρα στην Κύπρο EUROKINISSI SPORTS

Ο Γιώργος Γιακουμάκης συνδύασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ντεμπούτο του με τη γαλανόλευκη φανέλα καθώς μόλις στο 17ο λεπτό του φιλικού με την Κύπρο πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την Εθνική γράφοντας το 2-0 στην αναμέτρηση (VIDEO).

Ο Τζον Φαν Σιπ αποφάσισε να δώσει στον Γιώργο Γιακουμάκη την ευκαιρία να αγωνιστεί για πρώτη φορά στην Εθνική Ελλάδας, ορμώμενος από τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στη φετινή Eredivisie με τη φανέλα της Φένλο και ο 25χρονος τον δικαίωσε, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα της Κύπρου.

Αυτό έγινε στο 17ο λεπτό του διεθνούς φιλικού, με τον Γιακουμάκη να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Τζόλη που είχε κάνει το 1-0 στο 8' (πρώτο του γκολ στο δεύτερο του ματς με την Εθνική).

Συγκεκριμένα, μετά από γέμισμα του Κουρμπέλη έκανε κοντρόλ της μπάλας στην περιοχή και ανάμεσα σε δυο αντιπάλους κατάφερε να κάνει ιδανικό τελείωμα με δεξί πλασέ, για να γράψει το 2-0 με το παρθενικό του γκολ με την γαλανόλευκη.