ΓΕΡΜΑΝΙΑ

DFB-Pokal: Στο τέλος η Φράιμπουργκ, η Άιντραχτ έκανε ανατροπή στην ανατροπή

Οι παίκτες της Φράιμπουργκ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ναντ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2022-2023 στo "Μποζουάρ", Ναντ | Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2022 © 2022 JEREMIAS GONZALEZ/ASSOCIATED PRESS

Η Φράιμπουργκ βρήκε δύο γκολ στο τέλος στην έδρα της Ζάντχαουζεν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Η Άιντραχτ χρειάστηκε την ανατροπή κόντρα στην Ντάρμστατ.

Φράιμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήταν οι δύο κερδισμένες των αγώνων της Τρίτης για τη φάση των 16 του DFB-Pokal, αφού πήραν την πρόκριση στον επόμενο γύρο, έστω και δύσκολα.

Η Φράιμπουργκ δοκιμάστηκε στην έδρα της Ζάντχαουζεν, μιας εκ των πέντε ομάδων της 2. Bundesliga που έφτασαν μέχρι εδώ και πήρε τη νίκη με 2-0. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να αγκομαχήσει μέχρι το 87ο λεπτό για να βρει το πρώτο γκολ του αγώνα με τον Φίλιπ Λίνχαρτ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νιλς Πέτερσεν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για τους φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης.

Η Άιντραχτ υποδέχθηκε την πρωτοπόρο της δεύτερης κατηγορίας Ντάρμστατ, την οποία υπέταξε με 4-2. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στην ανατροπή που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο μέρος με τα γκολ του Ματίας Χόνσακ σε αυτό του Ραντάλ Κολό Μουανί από το 6'. Ραφαέλ Μπορέ και Νταέτσι Καμάντα γύρισαν με τη σειρά τους την κατάσταση και ο Κολό Μουανί πρόσθεσε στο τέλος άλλο ένα γκολ, αυξάνοντας παράλληλα και τις μετοχές του.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Πάντερμπορν - Στουτγκάρδη 1-2 (3' αυτ. Μαυροπάνος / 86' Ντίας, 90+5' Γκιρασί)
  • Ουνιόν - Βόλφσμπουργκ 2-1 (12' Κνόχε, 79' Μπέρενς / 5' Βάλντσμιτ)
  • Λειψία - Χόφενχαϊμ 3-1 (8' Φόρσμπεργκ, 41' Λάιμερ, 83' Βέρνερ / 76' Ντόλμπεργκ)
  • Μάιντς - Μπάγερν 0-4 (17' Τσούπο Μότινγκ, 30' Μουσιάλα, 44' Σανέ, 83' Ντέιβις)
  • Ζάντχαουζεν - Φράιμπουργκ 0-2 (87' Λίνχαρτ, 90+5' Πέτερσεν)
  • Άιντραχτ - Ντάρμστατ 4-2 (6', 90' Κολό Μουανί, 44' Μπορέ, 62' Καμάντα / 29', 31' Χόνσακ)
  • 08/02 19:00 Νυρεμβέργη - Φορτούνα Ντίσελντορφ
  • 08/02 21:45 Μπόχουμ - Ντόρτμουντ