ΓΕΡΜΑΝΙΑ

DFB-Pokal: Οκτάρα για Λεβερκούζεν, η Βέρντερ αποκλείστηκε στο 90+4'

Λεβερκούζεν και Νυρεμβέργη προχώρησαν με θριαμβευτικά σκορ στον 2ο γύρο του DFB-Pokal, όπως και η Ντόρτμουντ. Η Βικτόρια Κολωνίας απέκλεισε τη Βέρντερ.

Η Λεβερκούζεν διέλυσε με 8-0 την Τοιτόνια Ότενσεν στον 1ο γύρο του DFB-Pokal, έχοντας επτά διαφορετικούς σκόρερ. Μόνο ο Άνταμ Χλόζεκ που μπήκε αλλαγή σημείωσε δύο γκολ, στο τελευταίο τέταρτο της συνάντησης μεταξύ των ομάδων που απέχουν τρεις κατηγορίες.

Η Νυρεμβέργη επιβλήθηκε κι αυτή με οκτώ γκολ διαφορά (9-1) στην έδρα της Ομπερνόιλαντ, με τον Τζαν Ουζούν να σημειώνει χατ τρικ.

Εύκολο έργο είχε και η Ντόρτμουντ, η οποία στο Μάιντς νίκησε με 6-1 την τοπική Σοτ. Ο Σεμπαστιάν Αλέ με δύο γκολ στο 1ο μέρος άνοιξε τον δρόμο της νίκης και οι Γιούλιαν Μπραντ, Γιουσουφά και Ντόνιελ Μάλεν συνεισέφεραν με ένα γκολ. Ο Μάρσελ Ζάμπιτσερ έκανε σέφτε με τη νέα ομάδα του στο 57ο λεπτό.

Η Βέρντερ έπεσε θύμα έκπληξης για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια από το πρώτο εμπόδιο του θεσμού. Η Βικτόρια Κολωνίας την κοίταξε στα μάτια αν και αγωνίζεται μία κατηγορία παρακάτω φέτος, στην 3. Liga, και δεν λύγισε παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τα γκολ των Μάρβιν Ντουκς και Νίκλας Φϊλκρουγκ. Ο Ντάβιντ Φίλιπς ισοφάρισε και στις δύο περιπτώσεις και στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντόνι Μπογκίτσεβιτς έδωσε την νίκη με 3-2 και την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Η Στουτγκάρδη δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στην Μπάλινγκεν κι επικράτησε με 4-0, έχοντας τον Ντίνο Μαυροπάνο στον πάγκο. Η Χέρτα διέλυσε με 5-0 την Καρλ Τσάις στην Ιένα, με τον Αλέξη Δεδίδη να μένει εκτός αποστολής για τους γηπεδούχους.

Η Ζανκτ Πάουλι πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Άτλας Ντέλμενχορστ, ομάδας της 5ης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με 5-0 κι έχοντας τον Μανώλη Σάλιακα στο βασικό σχήμα.