ΓΑΛΛΙΑ

Coupe de France: Νίκη για Μαρσέιγ με 10 παίκτες, προκρίσεις και για Λιόν, Λανς

Ο Αλέξις Σάντσες πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μαρσέιγ κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισσαβώνας | 4 Οκτωβρίου 2022 @2022 DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μαρσέιγ επιβλήθηκε με 2-0 της Ιερ παρότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 15' για τη φάση των 64 του Coupe de France. Προκρίσεις για Λιόν και Λανς.

Η Μαρσέιγ βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 15' όμως τελικά πήρε τη νίκη 2-0 επί της Ιερ και την πρόκριση στη φάση των 32 του Coupe de France.

Ο Ερίκ Μπεγί αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ύστερα από κλοτσιά στο στήθος αντιπάλου σε διεκδίκηση της μπάλας, όμως οι τρεις κατηγορίες απόστασης των δύο ομάδων ήταν εμφανείς. Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους ο Αλέξις Σάντσες έδωσε προβάδισμα στους Μασσαλούς και στο 70' ο Μπαμπά Ντιένγκ έκανε το 2-0 σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο Μαρτίνγκ, προάστιο της Μασσαλίας και όχι στην έδρα των γηπεδούχων.

Πιο δύσκολο έργο είχε η Λιόν αν και αγωνίστηκε στο "Γκρουπάμα". Οι "γκον" βρίσκονται σε κακό "φεγγάρι", όμως κατάφεραν να υποτάξουν με 2-1 τη Μετς. Ο Μπραντλέ Μπαρκολά άνοιξε ο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όμως ο Άμπντουλί Τζάλοου ισοφάρισε στην επόμενη φάση. Τη λύση έδωσε ένα αυτογκόλ του Φαλί Καντέ, με την ομάδα του Λοράν Μπλαν να παίρνει την πρόκριση.

Η Λανς τα χρειάστηκε στην εκτός έδρας δοκιμασία κόντρα στη Λινάς Μοντλερί, παρότι οι δύο ομάδες απέχουν τρεις κατηγορίες. Τα γκολ των Σεκό Φοφανά και Φλοριάν Σοτοκά στο τελευταίο 20λεπτο έδωσαν τη νίκη πρόκριση με 2-0 στους "λανσουά".

Τα αποτελέσματα της φάσης των 64

• Στρασμπούρ - Ανζέ 4-5 πέν. 0-0 κ.α.
  • Πο - Μονπελιέ 2-1 (25' Μπασουαμινά, 81' Τζορτζ / 70' Ζερμέν)
  • Παρί ΦΚ - Βαλενσιέν 3-1 (28' πέν. Καντί, 49' Σαϊρί, 69' Γκιλαβογκί / 16' πέν. Μπερτομιέ)
  • Γκρενόμπλ - Νιμ 1-0 (88' Σανιάνγκ)
  • Σατορού - Παρί 1-3 (40' Ντογιά / 13' Εκιτικέ, 78' Σολέρ, 90+1' Μπερνάτ)