ΙΣΠΑΝΙΑ

Copa del Rey: Προκρίσεις για Σεβίλλη, Μπέτις, Ρεάλ Σοσιεδάδ

Ο Σέρχιο Ράμος της Σεβίλλης πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Αϊντχόφεν για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν", Σεβίλλη | Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 © 2023/JOSE BRETON/AP IMAGES

Σεβίλλη, Μπέτις και Ρεάλ Σοσιεδάδ λύγισαν δύσκολα τους ερασιτέχνες αντιπάλους τους στον 2ο γύρο του Copa del Rey.

Σεβίλλη, Μπέτις και Ρεάλ Σοσιεδάδ δυσκολεύτηκαν, αλλά έκαμψαν την αντίσταση των αδύναμων αντιπάλων τους στον 2ο γύρο του Copa del Rey.

Η Σεβίλλη αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ατλέτικο Αστόργκα της 5ης τη τάξει κατηγορίας του ισπανικού πρωταθλήματος και νίκησε μόλις με 2-0. Ο Ντιέγκο Αλόνσο χρησιμοποίησε ένα μίγμα βασικών και αναπληρωματικών, με συνέπεια το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 28' να το εκτελέσει ο Σέρχιο Ράμος. Ο έμπειρος στόπερ σκόραρε και το επόμενο γκολ σημειώθηκε στο 68ο λεπτό από τον Φεντερίκο Γκατόνι, που στο πρωτάθλημα είχε αγωνιστεί μόλις 8 λεπτά, αλλά στο κύπελλο είναι βασικός.

Πολύ πιο δύσκολη αποδείχθηκε η αποστολή του έτερου γίγαντα της ανδαλουσιανής πρωτεύουσας. Η Μπέτις νίκησε με ανατροπή στο τέλος τη Βιγιανοβένσε με 2-1, σε ένα παιχνίδι που αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός με τους "βερδιμπλάνκος" ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Η ομάδα της 4ης κατηγορίας προηγήθηκε με τον Ίσρα Κάνο στο 63' και λύγισε στο 89' στον Αμπντέ Εζαλζουλί. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπόρχα Ιγκλέσιας έκανε την ανατροπή και απέτρεψε την παράσταση.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έκανε ταξίδι στις Βαλεαρίδες Νήσους για να αντιμετωπίσει την Αντράτς της 4ης κατηγορίας και τελικά έφυγε με το εισιτήριο της πρόκρισης στις αποσκευές της. Το τελικό 1-0 σημειώθηκε από τον Άλβαρο Οντριοθόλα στο 64ο λεπτό για τους Βάσκους.