BUNDESLIGA

Χόφενχαϊμ - Ουνιόν 4-2: Σκόνταψε στην κούρσα του Champions League

Ο Ζορντάν Σιεμπατσό της Ουνιόν σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Χόφενχαϊμ για την Bundesliga 2022-2023, Βερολίνο | Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2023 © 2023/MICHAEL SOHN/AP IMAGES

Η Ουνιόν έχασε πολύ έδαφος ύστερα από την ήττα της 2-4 από τη Χόφενχαϊμ στην κούρσα για το Champions League.

Η Ουνιόν είχε δύσκολη αποστολή και απέτυχε στο Χόφενχαϊμ κόντρα στην τοπική ομάδα, η οποία πήρε τη νίκη 4-2 για την 33η αγωνιστική της Bundesliga, εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία και άφησε πίσω τους πρωτευουσιάνους στην κούρσα του Champions League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ιδανικά στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν δύο γκολ με τους Ιλάς Μπεμπού και Αντρέι Κράμαριτς και είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες τελικές, αλλά όχι μεγάλες ευκαιρίες, μέχρι την ισοφάριση του Ντανίλιο Ντοέχι στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Στο 2ο η Ουνιόν αφυπνίστηκε, περιόρισε τη Χόφενχαϊμ στο μισό γήπεδο, πυροβολούσε από κάθε απόσταση, όμως ο Κράμαριτς ήταν αυτός που πέτυχε το επόμενο γκολ τους αγώνα, που έμοιαζε και τελευταίο. Φευ. Το γκολ του Κροάτη ακολουθήθηκε από αυτό του Αϊσά Λαϊντουνί, όμως η Ουνιόν δεν έφτασε στην ισοφάριση. Αντιθέτως, δέχθηκε κι άλλο γκολ στις καθυστερήσεις, από τον Μουνάς Νταμπούρ που έγραψε το τελικό σκορ.

Η Μπόχουμ πήρε βαθμό σωτηρίας στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ισοφάρισε σε 1-1 στο Βερολίνο την ουραγό Χέρτα, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα που υποβιβάστηκε μαθηματικά από την Bundesliga. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο των φιλοξενουμένων και ο Κώστας Σταφυλίδης εκτός αποστολής.

Σε έναν αγώνα χωρίς τεράστιο βαθμολογικό κίνητρο, η Κολωνία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στη Βρέμη κόντρα στη Βέρντερ, με τον Δημήτρη Λημνιό να περνά ως αλλαγή στο 61'.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

• Φράιμπουργκ - Βόλφσμπουργκ 2-0 (71' Γκούντερ, 75' Πέτερσεν)
  • Σάλκε - Άιντραχτ 2-2 (1' Τερόντε, 85' Πόλτερ / 21' Καμάντα, 59' Τούτα)
  • Χέρτα - Μπόχουμ 1-1 (63' Τουσάρ / 90+4' Σλότερμπεκ)
  • Βέρντερ - Κολωνία 1-1 (73' Σμιντ / 36' Τίγκες)
  • Χόφενχαϊμ - Ουνιόν 4-2 (22' Μπεμπού, 36' πέν., 90' Κράμαριτς, 90+9' Νταμπούρ / 45+4' Ντοέχι, 90+5' Λαϊντουνί)
  • 20/05 19:30 Μπάγερν - Λειψία
  • 21/06 16:30 Μάιντς - Στουτγκάρδη
  • 21/05 18:30 Άουγκσμπουργκ - Ντόρτμουντ
  • 21/05 20:30 Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ