ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Χέρκουλες - Άγιαξ 3-2: Ντροπιαστικός αποκλεισμός στο κύπελλο από ομάδα 4ης κατηγορίας

Ο Μπράιαν Μπρόμπεϊ με τη φανέλα του Άγιαξ μετά από ματς με την Μαρσέιγ για το Europa League | 21 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 PETER DEJONG/AP IMAGES

Ο Άγιαξ γνώρισε ήττα αποκλεισμό στον 2ο γύρο του KNVB Beker από τη Χέρκουλες, ομάδα της 4ης κατηγορίας του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Άγιαξ θα μείνει χωρίς εγχώριο τίτλο τη φετινή σεζόν, αφού ύστερα από την κακή πορεία στην Eredivisie, αποκλείστηκε από τον 2ο γύρο του KNVB Beker και μάλιστα από ομάδα της 4ης κατηγορίας.

Η Χέρκουλες επικράτησε με 3-2 του "Αίαντα", παρότι κινδύνεψε να χάσει τα πάντα στα τελευταία λεπτά. Ο Τιμ Πίτερς με γκολ σε κάθε ημίχρονο έριξε στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με αρκετούς βασικούς, όμως δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 2ο μέρος η ομάδα του Μιχάλη Βαλκάνη (ο βοηθός του Τζον φαν'τ Σχιπ ανέλαβε για δύο αγώνες λόγω ταξιδιού του Ολλανδού στην Αυστραλία για τον γάμο του γιου του) δημιούργησε πολλές φάσεις και τελικά βρήκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μπράιαν Μπρόμπεϊ και Τσούμπα Άκπομ, όμως στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ματς Χρότενμπερχ κλείδωσε μια ιστορική νίκη για τη Χέρκουλες, πρώτη στη διοργάνωση από το 1937 χωρίς τη διαδικασία των πέναλτι.