LIGUE 1

Χάβρη - Μονακό 0-0: Οι Μονεγάσκοι έμειναν από καύσιμα

Ο Κρεπέν Ντιατά της Μονακό σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Μετς για τη Ligue 1 2023-2024 στο "Λουί Ντε", Μόντε Κάρλο | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μονακό δεν κατάφερε να βρει γκολ στη Χάβρη καο το 0-0 την αφησε στην 3η θέση της Ligue 1.

Η Μονακό είδε την πρωτοπόρο Νις να χάνει βαθμούς και την Παρί να την προσπερνά, όμως δεν αξιοποίησε κι εκείνη τη συγκεκριμένη απώλεια. Το 0-0 στη Χάβρη για τη 12η αγωνιστική της Ligue 1 την άφησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Άντι Χίτερ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, δημιούργησαν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και στο 2ο μέρος η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ. Αποκορύφωμα η φάση στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Σαμουέλ Γκραντσίρ ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι. Η αλλαγή του Λούκα Έλσνερ επιχείρησε να γίνει ο ήρωας του αγώνα, όμως ο Φίλιπ Κεν απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε το μηδέν.