ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Χάρντενμπερχ - Άλκμααρ 2-3 παρ. (2-2): Ο Παυλίδης σκόραρε και στο κύπελλο

Ο Βαγγέλης Παυλίδης με τη φανέλα της Άλκμααρ σε ματς απέναντι στην Άστον Βίλα για το Conference League | 26 Οκτωβρίου 2023 @2023 PATRICK POST/AP IMAGES

Ο Βαγγέλης Παυλίδης δεν σταματά να σκοράρει τη φετινή σεζόν και με γκολ στο KNVB Beker έστειλε την Άλκμααρ στη φάση των 16.

Ύστερα από 18 γκολ στην Eredivisie και τρία στο Europa Conference League, ο Βαγγέλης Παυλίδης έκανε σεφτέ και στο KNVB Beker. Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε στην εκτός έδρας νίκη 3-2 στην παράταση επί της Χάρντενμπερχ για τον 2ο γύρο του θεσμού, βάζοντας τις βάσεις της πρόκρισης.

Ο 25χρονος διεθνής σκόραρε από κοντά στο 22ο λεπτό και παρά την ισοφάριση στο 63' για τους γηπεδούχους που αγωνίζονται στην 3η τη τάξει κατηγορία, ο Γενς Όντγκαρντ ανέκτησε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι θεώρησαν ότι το 2-1 ήταν αρκετό, όμως η Χάρντενμπερχ με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ρούμπεν φαν Μπόμελ στο 102' έδωσε νέο προβάδισμα για την Άλκμααρ, το οποίο κατάφερε να διατηρήσει και να φτάσει στη νίκη πρόκριση στη φάση των 16 του θεσμού.