CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Πεντάρα της Μπαρτσελόνα στην Άντβερπ, θρίαμβος για Πόρτο κόντρα στη Σαχτάρ

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Άντβερπ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο Ολυμπιακό Στάδιο Βαρκελώνης | Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/JOAN MONFORT/AP IMAGES

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε στο ρελαντί την Άντβερπ στο Μοντζουίκ για τον 8ο όμιλο του Champions League. Η Πόρτο καθάρισε σε μισή ώρα τη Σαχτάρ στο Αμβούργο.

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 5-0 την Άντβερπ στο Ολυμπιακό Στάδιο στο Μοντζουίκ που αποτελεί τη νέα έδρα της και στο Champions League λόγω της ανακαίνισης στο "Καμπ Νόου" και άρχισε με ιδανικό τρόπο την πορεία της στον 8ο όμιλο του θεσμού.

Οι Καταλανοί δεν άφησαν να κυλήσει χρόνος κι έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό από τα πρώτα λεπτά. Ο Ζοάο Φέλιξ στο 11' άνοιξε το σκορ και άρχισε να... φωνάζει "παρών" ύστερα και από την επιθετική προσφορά του στο πρωτάθλημα. Λίγα λεπτά αργότερα, έβγαλε συστημένη μπαλιά για τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, ο οποίος έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία με τριψήφιο αριθμό γκολ σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις (92 στο Champions League, 8 στο Europa League).

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε με το αυτογκόλ του Γέλε Μπατέιγ στο 22ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Ραφίνια, με τους γηπεδούχους να κλειδώνουν το "τρίποντο" από πολύ νωρίς στον αγώνα.

Στο 2ο μέρος ο ρυθμός της Μπαρτσελόνα δεν έπεσε και ο Γκάβι στο 54' άνοιξε λογαριασμό στα γκολ του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Δέκα λεπτά αργότερα ο Φέλιξ σκόραρε ξανά και αμέσως μετά έδωσε τη θέση του στον Λαμίλ Γιαμάλ, που σε ηλικία 16 ετών και 68 ημερών έγινε ο νεαρότερος παίκτης του συλλόγου στην ιστορία της διοργάνωσης και ο δεύτερος πιο μικρός συνολικά, πίσω μόνο από τον Γιουσουφά Μουκοκό της Ντόρτμουντ.

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους "μπλαουγκράνα" να έχουν το πάνω χέρι και τις ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνουν να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

• ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο (76' Ρομπέρτο), Κουντέ, Κρίστενσεν (76' Μαρτίνεθ), Μπαλντέ, Γκιντογάν, Ντε Γιονγκ (58' Ρομέου), Γκάβι (58' Γκάβι), Ραφίνια (68' Τόρες), Λεβαντόβσκι, Φέλιξ (68' Γιαμάλ)
  • ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπιτέζ, Μπατέιγ (74' Κερκ), Αλντεβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Βάινταλ, Κεϊτά, Βερμέρεν, Μούγια (83' Βαλένσια), Εκέλενκαμπ (61' Γιουσούφ), Μπαλικουίσα (61' Ντε Λατ), Γιάνσεν (60' Ιλενικενά)
Οι παίκτες της Πόρτο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Σαχτάρ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Φόλκσπαρκσταντιον", Αμβούργο | Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Πόρτο καθάρισε από το πρώτο ημίωρο

Η Πόρτο χρειάστηκε μόλις 29 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Σαχτάρ με 3-1 στο Αμβούργο που χρησιμοποιούν οι Ουκρανοί ως έδρα και να γίνουν δεύτερο φαβορί για την πρόκριση στα νοκ άουτ από τον 8ο όμιλο.

Ο Γκαλένο ήταν ο πρωταγωνιστής των "δράκων" στον αγώνα, αφού σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο. Παρά την ισοφάριση του Κέλβιν στο 13', οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με την πίεση ψηλά οδηγούσαν τη Σαχτάρ σε πολλά λάθη τα οποία μετέτρεπαν σε ευκαιρίες και γκολ.

Στο 29' ο Γκαλένο μετατράπηκε σε δημιουργό από σκόρερ και ο Μεχντί Ταρεμί άνοιξε την απόσταση των δύο ομάδων στο σκορ. Οι δύο τελικές των Ουκρανών δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά τους Πορτογάλους και γι' αυτό στο 2ο μέρος βγήκαν πιο αποφασισμένοι για αντίδραση.

Τα σουτ που δοκίμασαν όμως ήταν υπό κακές συνθήκες και ο Ντιόγκο Κόστα δεν απειλήθηκε περαιτέρω, με τον Πόρτο να κρατά το διπλό στο "Φόλκσπαρκσταντιον" και να αρχίζει με νίκη στη διοργάνωση για πρώτη φορά από το 2014-2015.

• ΣΑΧΤΑΡ: Ρίζνικ, Κονόπλια (76' Γκοχολεϊσβίλι), Λέμκιν (65' Αζαρόβι), Ρακίτσκι, Μιρόσι, Ναζάρινα, Στεπανένκο (65' Καστσούκ), Σουντάκοφ, Ζουμπκόφ, Σίκαν, Κέλσι (65' Μπονταρένκο)
  • ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Μάριο (73' Σάντσες), Πέπε, Κάρμο, Σανουσί (46' Γουέντελ), Βαρέλα, Εουστάκιο, Χάιμε (73' Γκονθάλεθ), Φράνκο (82' Μπόρζες), Γκαλένο (90+1' Κονσεϊσάο), Ταρεμί

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Μπαρτσελόνα - Άντβερπ 5-0 (11', 66' Φέλιξ, 19' Λεβαντόβσκι, 22' αυτ. Μπατέιγ, 54' Γκάβι)
  • Σαχτάρ - Πόρτο 1-3 (13' Κέλσι / 8', 15' Γκαλένο, 29' Ταρεμί)