CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Ιστορικός θρίαμβος για Ντινάμο Κιέβου, απέκλεισε τη Φενέρμπαχτσε, οκτάρα η Μπόντο Γκλιμτ

Ο Βιτάλι Μπουγιάλσκι της Ντινάμο Κιέβου πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ντόρτμουντ σε φιλικό στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Τρίτη 26 Απριλίου 2022 © 2022 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Η Ντινάμο Κιέβο κόντρα σε όλα τα προγνωστικά απέκλεισε τη Φενέρμπαχτσε μέσα στην Τουρκία από το 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Έξω και η Μάλμε, οκτάρα η Μπόντο Γκλιμτ.

Με μόλις δύο ξένους, χωρίς έδρα και με ανοιχτές τις πληγές του πολέμου, η Ντινάμο Κιέβου έμοιαζε ξεγραμμένη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, όμως είχε διαφορετική άποψη. Ύστερα από το 0-0 στην Πολωνία, οι Ουκρανοί έκαναν σπουδαία νίκη 2-1 στην παράταση μέσα στην Κωνσταντινούπολη και σόκαραν τον Ζόρζε Ζεζούς και τον Δημήτρη Πέλκα (έμεινε στον πάγκο).

Ο αγώνας ήταν ανοιχτός, με ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ισμαΐλ Γιουκσέκ στο 53' και το γκολ του Βιτάλι Μπουγιάλσκι έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 70', όμως ο Ένερ Βαλένσια απέτυχε να ισοφαρίσει. Λίγο αργότερα, ο Εμρέ Μορ που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μπρούμα. Εν τέλει, ο Ατίλα Σάλαϊ βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στο 89' κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, η Ντινάμο είχε περισσότερες τελικές και βρήκε δεύτερο γκολ με τον Αλεκσάντρ Καραβάεφ, με συνέπεια να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο, στέλνοντας τη Φενέρμπαχτσε στο Europa League.

Η Μπόντο Γκλιμτ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη Λίνφιλντ, την οποία διέλυσε με 8-0 και άφησε στο... χρονοντούλαπο την ήττα 0-1 στη Βόρεια Ιρλανδία. Η αποβολή του Κερκ Μίλαρ στο 20' (κι ενώ το σκορ ήταν 1-0) αποδείχθηκε κομβική για την έκβαση του αγώνα. Ο Αμάλ Πελεγκρίνο και ο Ρούναρ Έσπεγιορντ με δύο γκολ ξεχώρισαν για τους πρωταθλητές Νορβηγίας, χώρα που αποτελεί μεγάλη αντίπαλο της Ελλάδας στην κατάταξη της UEFA.

Η μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε και η Ζάλγκιρις Βίλνιους πήρε δεύτερη νίκη απέναντι στη Μάλμε, προχωρώντας στον επόμενο γύρο. Ύστερα από το 1-0 στη Λιθουανία, το 2-0 στη Σουηδία απέδειξε ποια ομάδα είχε το πάνω χέρι στο ζευγάρι, ανεξαρτήτως συντελεστή στο UEFA ranking. Ο Ματίας Ογεγούσι και ο Ρενάν Ολιβέιρα σημείωσαν τα γκολ για τους φιλοξενούμενους, που στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσουν την Μπόντο Γκλιμτ.