CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Η Άρσεναλ νίκησε τη Σεβίλλη και προσπέρασε τη Λανς

Ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι της Άρσεναλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Σεβίλλη για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν", Σεβίλλη | Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023 © 2023/JOSE BRETON/AP IMAGES

Η Άρσεναλ πήρε σπουδαίο διπλό στη Σεβίλλη στο ντέρμπι των φαβορί του 2ου ομίλου του Champions League. Ισοπαλία στη Γαλλία για Λανς και Αϊντχόφεν.

Σεβίλλη και Άρσεναλ έψαχναν τη νίκη για να διεκδικήσουν την πρωτιά του 2ου ομίλου του Champions League, όπου τους είχε υποσκελίσει η Λανς. Το 2-1 των Άγγλων στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" τους έστειλε στην 1η θέση και πιο κοντά στην πρόκριση στα νοκ άουτ.

Η αναμέτρηση είχε αρκετές φάσεις και καλό ρυθμό, με τους "κανιονιέρηδες" να απειλούν πρώτοι δύο φορές και τους γηπεδούχους να απαντούν στη συνέχεια.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο οι Ανδαλουσιάνοι έπαιρναν τα ηνία του αγώνα, όμως τα κενά που άφησαν στα μετόπισθεν τα πλήρωσαν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου μέρους. Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς με φανταστικό άδειασμα δύο αντιπάλων έστειλε τον Γκαμπριέλ Μαρτινέλι σε τετ α τετ με τον Όριαν Νίλαντ και ο Βραζιλιάνος φορ στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση πέτυχε και το πρώτο γκολ.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η Άρσεναλ έχασε μεγάλη στιγμή με τον Μάρτιν Έντεγκαρντ για το δεύτερο γκολ με την έναρξη του 2ου μέρους και λίγο αργότερα το βρήκε με τον Ζεζούς. Η Σεβίλλη απάντησε όμως άμεσα με τον Νεμάνια Γκούντελ στο 58' και πίεσε για την ισοφάριση στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα.

Ο Ντιέγκο Αλόνσο έριξε τον Έρικ Λαμέλα και τον Μαριάνο Ντίαθ, όμως πέρα από μία καλή στιγμή, η Σεβίλλη δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Νταβίδ Ράγια. Το 2-1 των Άγγλων έμεινε μέχρι τέλους και η Άρσεναλ σκαρφάλωσε στην κορυφή.

• ΣΕΒΙΛΛΗ: Νίλαντ, Νάβας (79' Χουάνλου), Ράμος, Γκούντελ, Ακούνια, Σο (57' Ντίαθ), Σουμαρέ, Ράκιτιτς, Λουκεμπάκιο (57' Λαμέλα), Εν Νεσιρί, Οκάμπος
  • ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραγιά, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Τομιγιάσου, Έντεγκαρντ (73' Χάβερτς), Ζορζίνιο, Ράις, Σακά (81' Τροσάρ), Ζεζούς (81' Ενκετιά), Μαρτινέλι (90+1' Κίβιορ)

Η Λανς πήρε κι άλλον βαθμό και στέλνει μήνυμα

Η Λανς πήρε έναν βαθμό στο κατάμεστο "Φελίξ Μπολάρ" από την Αϊντχόφεν και με το 1-1 παρέμεινε σε θέση πρόκρισης, έστω κι αν έχασε την κορυφή από την Άρσεναλ.

Οι δύο αντίπαλοι είχαν την υπεροχή ανά διαστήματα, με τους "λανσουά" να έχουν περισσότερες τελικές, αλλά την πρώτη μεγάλη στιγμή να την έχουν οι Ολλανδοί, με δοκάρι του Ίρβινγκ Λοσάνο στο 1ο μέρος.

Το 2ο ημίχρονο ήταν πιο θεαματικό, με τις προσπάθειες των δύο ομάδων για γκολ να εντείνονται και πρώτη να τα καταφέρνει η Αϊντχόφεν, όταν ο Γιόχαν Μπακαγιοκό έκανε κάτι σαν σέντρα σουτ από δεξιά στο 54' και ο Μπρις Σαμπά ξεγελάστηκε και δεν απέκρουσε.

Οι παίκτες του Φρανκ Εζ δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση περίπου ένα δεκάλεπτο αργότερα με τον Ελιέ Γουαΐ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, το άγχος απέτρεψε στους παίκτες και των δύο να έχουν καθαρό μυαλό και δεν κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη στιγμή για να διεκδικήσουν τη νίκη.

• ΛΑΝΣ: Σαμπά, Γκραντέτ, Ντάνσο, Μεντίνα, Φρανκόβσκι, Μεντί (63' Ντα Κόστα), Αμπντούλ Σαμέντ, Μασάντο (82' Χαϊνταρά), Σοτοκά (63' Σαΐντ), Γουαΐ (72' Γκιλαβογκί), Φουλζινί (63' Τομασόν)
  • ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Ραμάλιο, Μποσκαλί, Ντεστ, Τίλμαν (71' Σαϊμπαρί), Σχόουτεν, Φέρμαν, Μπακαγιοκό (82' Τιλ), Ντε Γιονγκ (90+1' Πέπι), Λοσάνο (82' Βέρτεσεν)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο

• Σεβίλλη - Άρσεναλ 1-2 (58' Γκούντελ / 45+4' Μαρτινέλι, 53' Ζεζούς)
  • Λανς - Αϊντχόφεν 1-1 (66' Γουαΐ / 54' Μπακαγιοκό)

Όλο το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

• Σεβίλλη - Λανς 1-1 (9' Οκάμπος / 24' Φουλζινί)
  • Άρσεναλ - Αϊντχόφεν 4-0 (8' Σακά, 20' Τροσάρ, 38' Ζεζούς, 70' Έντεγκαρντ)
  • Λανς - Άρσεναλ 2-1 (25' Τομασόν, 69' Γουαΐ / 14' Ζεζούς)
  • Αϊντχόφεν - Σεβίλλη 2-2 (86' πέν. Ντε Γιονγκ, 90+5' Τέζε / 68' Γκούντελ, 88' Εν Νεσιρί)
  • 08/11 22:00 Άρσεναλ - Σεβίλλη
  • 08/11 22:00 Αϊντχόφεν - Λανς
  • 29/11 19:45 Σεβίλλη - Αϊντχόφεν
  • 29/11 22:00 Άρσεναλ - Λανς
  • 12/12 19:45 Λανς - Σεβίλλη
  • 12/12 19:45 Αϊντχόφεν - Άρσεναλ
TAGS CHAMPIONS LEAGUE ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΕΒΙΛΛΗ ΑΡΣΕΝΑΛ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ