ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Champions League γυναικών: Η Βόλφσμπουργκ απέκλεισε την Άρσεναλ στο 119', με Μπαρτσελόνα στον τελικό

Οι παίκτριες της Βόλφσμπουργκ μετά το ματς με την Άρσεναλ
Οι παίκτριες της Βόλφσμπουργκ μετά το ματς με την Άρσεναλ 2023 AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 3-2 της Άρσεναλ στην παράταση και με συνολικό σκορ 5-4 προκρίθηκε στον τελικό του Champions League γυναικών. Εκεί θα συναντήσει την Μπαρτσελόνα.

Η Βόλφσμπουργκ θα διεκδικήσει το τρίτο τρόπαιό της στο Champions League γυναικών. Η γερμανική ομάδα απέκλεισε την Άρσεναλ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης.

Οι παίκτριες του Τόμι Στρουτ επικράτησαν 3-2 στην παράταση, με την Μπρέμερ να σκοράρει στο 119', έπειτα από ασίστ της Μπραντ και λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στην κανονική διάρκεια, η Μπλακστένιους έβαλε μπροστά την Άρσεναλ, με τις Ρουρντ (41') και Ποπ (58') να δίνουν προβάδισμα στη Βόλφσμπουργκ. Η Μπίτι με γκολ στο 75' έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, εφόσον το πρώτο ματς είχε λήξει 2-2.

Η Βόλφσμπουργκ θα βρει απέναντί της την Μπαρτσελόνα στις 3 Ιουνίου στο Αϊντχόφεν. Οι Καταλανές απέκλεισαν με συνολικό σκορ 2-1 την Τσέλσι.