BUNDESLIGA

Bundesliga: Ο Γκριμάλντο κράτησε πρωτοπόρο τη Λεβερκούζεν, νίκη για Άιντραχτ, έσωσε βαθμό στο 90+6' η Φράιμπουργκ

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Φράιμπουργκ για την Bundesliga 2023-2024 στην "Μπαϊαρένα", Λεβερκούζεν | Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Ο Άλεξ Γκριμάλντο μετατράπηκε σε σκόρερ για τη Λεβερκούζεν και με δύο γκολ της έδωσε την εκτός έδρας νίκη επί της Χόφενχαϊμ και την κράτησε στην κορυφή της Bundesiga. Η Άιντραχτ επικράτησε της παραπαίουσας Ουνιόν στο Βερολίνο, η Φράιμπουργκ γλίτωσε τον βαθμό στο τέλος. Γκέλα για Λειψία.

Η Λεβερκούζεν σημείωσε την ένατη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και το 3-2 στην έδρα της Χόφενχαϊμ την κρατά επικεφαλής της Bundesliga έπειτα από 10 αγωνιστικές.

Η αρμάδα του Τσάμπι Αλόνσο είχε ανέλπιστο πρωταγωνιστή τον Άλεξ Γκριμάλντο, ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα, ανταλλάσσοντας ρόλους με τον Βίκτορ Μπόνιφεϊς, που έβγαλε δύο ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα των Φλόριαν Βιρτς και Γκριμάλντο στο 1ο μέρος και θεώρησαν ότι θα καθάριζαν εύκολα τη νίκη, όμως οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη.

Μέσα σε δύο λεπτά στο 2ο μέρος και χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα βρήκαν γκολ με τους Άντον Σταχ και Βόουτ Βέχορστ, με συνέπεια να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Ο Γκριμάλντο όμως ήταν ασταμάτητος και με νέο γκολ στο 70' έδωσε τη νίκη στη Λεβερκούζεν, που επωφελείται από το Klassiker και αυξάνει την απόσταση από τους ανταγωνιστές του τίτλου.

Μία εξ αυτών θα μπορούσε να είναι η Λειψία, όμως την καθήλωσε η αλλαγή προπονητή της ουραγού Μάιντς, χάνοντας με 0-2 εκτός έδρας. Η παραίτηση του Μπο Σβένσον έπειτα από δύο χρόνια στον σύλλογο προσέφερε αγωνιστική ανάταση κι έπειτα από ένα 1ο μέρος χωρίς δράση, η Μάιντς ήταν ανώτερη στο 2ο και βρήκε δίκαια τα γκολ της με τους Τζάε Σουνγκ Λι και Λεάντρο Μπαρέιρο στο τέλος.

Στα μέτωπα των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων, η Άιντραχτ έκανε πάρτι στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν, που υπέστη δωδέκατη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις κι έπεσε στην τελευταία θέση. Το 3-0 της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στο Europa Conference League οφείλεται κυρίως στα γκολ του Ομάρ Μαρμούς πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα, με τα οποία διαμορφώθηκε η συνέχεια του παιχνιδιού. Ο αντικαταστάτης του στο 74ο λεπτό, ο 19χρονος Ισπανός Νάτσο Φέρι, σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 82'.

• Η σύνθεση της Άιντραχτ: Τραπ, Τούτα (46' Σμόλτσιτς), Κοχ, Πάτσο, Ντινά Εμπίμπ (85' Άαρονσον), Λάρσον, Σκιρί, Μαξ, Σαϊμπί (74' Γκέτσε), Μαρμούς (74' Φέρι), Κνάουφ (64' Μπούτα)

Φανταστικό παιχνίδι στο "Γιουρόπα Παρκ", όπου η Φράιμπουργκ κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας 3-3 απέναντι στην Γκλάντμπαχ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού προηγήθηκε με τον Λούκας Χέλερ στο 7', όμως η Μπορούσια απάντησε με τρία γκολ των Ζορντάν Σιεμπατσό, Αλασάν Πλεά και Γιούλιαν Βάιγκλ πριν από την ανάπαυλα. Ο Κρίστιαν Στράιχ προσπάθησε να επαναφέρει την ομάδα του στο παιχνίδι με μία αλλαγή στο ημίχρονο και δύο στο 59', με τον Νόα Βάισχαουπτ να μειώνει στο 70' ύστερα από έντεκα λεπτά από την αλλαγή του. Τη λύση έδωσε στις καθυστερήσεις ο Βιντσέντζο Γκρίφο με πέναλτι στο 90+6'.

• Η σύνθεση της Φράιμπουργκ: Ατουμπόλου, Σιλντιγιά, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Κίμπλερ (46' Μακενγκό), Ντόαν (59' Βάισχαουπτ), Έγκεσταϊν, Χέφλερ, Γκρίφο, Χέλερ, Ρελ (59' Γκρέγκοριτς)

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

• Ντάρμστατ - Μπόχουμ 1-2 (43' Νίρνμπεργκερ / 25', 54' Ασάνο)
  • Ουνιόν - Άιντραχτ 0-3 (2', 14' Μαρμούς, 82' Φέρι)
  • Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-3 (7' Χέλερ, 70' Βάισχαουπτ, 90+6' πέν. Γκρίφο / 25' Σιεμπατσό, 29' Πλεά, 39' πέν. Βάιγκλ)
  • Μάιντς - Λειψία 2-0 (76' Λι, 80' Μπαρέιρο)
  • Κολωνία - Άουγκσμπουργκ 1-1 (16' Μάινα / 25' Τιτς)
  • Χόφενχαϊμ - Λεβερκούζεν 2-3 (56' Σταχ, 58' Βέχορστ / 9' Βιρτς, 45+1', 70' Γκριμάλντο)
  • 04/11 19:30 Ντόρτμουντ - Μπάγερν
  • 05/11 16:30 Βόλφσμπουργκ - Βέρντερ
  • 05/11 18:30 Χάιντενχαϊμ - Στουτγκάρδη