BUNDESLIGA

Bundesliga: Νίκη στο ντέρμπι η Λεβερκούζεν, οκτώ γκολ στο Άουγκσμπουργκ

TWITTER

Η Λεβερκούζεν λύγισε τη Λειψία με 3-2 στο ντέρμπι της πρεμιέρας στην Bundesliga. Άουγκσμπουργκ και Γκλάντμπαχ σημείωσαν από τέσσερα γκολ η κάθε μία στον αγώνα τους. Ντεμπούτο με ήττα η Χάιντενχαϊμ.

Η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε της Λειψίας με 3-2 στο μεγάλο ραντεβού της πρεμιέρας στη φετινή Bundesliga, σε έναν αγώνα με αρκετό θέαμα και ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, αλλά έναν ξεκάθαρο κερδισμένο.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία, έχασαν ευκαιρίες και βρήκαν δύο γκολ με τους Τζέρεμι Φρίμπονγκ και Τζόναθαν Τα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντάνι Όλμο, αλλά ποτέ δεν αφυπνίστηκαν, με συνέπεια να δεχθούν γκολ και από τον Φλόριαν Βιρτς.

Στο τελευταίο ημίωρο έκλεισαν την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο στην περιοχή της, μείωσαν με τον Λόις Οπέντα που έκανε σεφτέ στα γκολ με τη νέα ομάδα του. Ο Βέλγος επιθετικός εξελίχθηκε σε μοιραίο όμως, αφού δύο λεπτά αργότερα, σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι έτσι η Λεβερκούζεν πήρε το "τρίποντο".

Η "παρθενική" αναμέτρηση της Χάιντενχαϊμ στην Bundesliga βρήκε απέναντί της τον Γιόνας Βιντ. Ο Δανός επιθετικός της Βόλφσμπουργκ σημείωσε δύο γκολ πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους "λύκους".

Το για χρόνια ντέρμπι Ελλήνων μεταξύ Στουγκάρδης και Μπόχουμ φέτος δεν είχε κανέναν Έλληνα. Ο Ντίνος Μαυροπάνος είναι τραυματίας κι ετοιμάζεται για τη μεταγραφή του στη Γουέστ Χαμ κι έτσι δεν αγωνίστηκε για τους γηπεδούχους, ενώ Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστα Σταφυλίδης έχουν αποχωρήσει από τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 5-0 κατέδειξε και τη διαφορά δυναμικότητας, με τους Σερού Γκιρασί και Σίλας να σημειώνουν από δύο γκολ για τους Σουηβούς.

Στο πιο χορταστικό παιχνίδι της ημέρας, η Γκλάντμπαχ κατάφερε να προηγείται με 3-1 μέχρι το 40' της Άουγκσμπουργκ, αλλά τελικά να μην νικήσει σε κανένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με γκολ των Μαξ Μπάουερ και Σβεν Μίχελ στο τέλος του 1ου μέρους και ο Ρούμπεν Βάργκας στο 76' εκμεταλλεύτηκε τα αλλεπάλληλα λάθη στην άμυνα των "πουλαριών" κι έκανε την ανατροπή. Εν τέλει, η Μπορούσια πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας 4-4, με εκτέλεση πέναλτι του Τόμας Τσβαντσάρα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

• Βέρντερ - Μπάγερν 0-4 (4' 90' Σανέ, 74' Κέιν, 90+4' Τελ)
  • Βόλφσμπουργκ - Χάιντενχαϊμ 2-0 (6', 27' Βιντ)
  • Χόφενχαϊμ - Φράιμπουργκ 1-2 (50' Καμπάκ / 39' αυτ. Α. Σάλαϊ, 45+3' Ρ. Σάλαϊ)
  • Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 4-4 (29' Ρετσμπετσάι, 41' Μπάουερ, 45+7' πέν. Μίχελ, 76' Βάργκας / 13' Ιτακούρα, 27' Τσβαντσάρα, 37' Ενγκουμού, 90+7' πέν. Τσβαντσάρα)
  • Στουτγκάρδη - Μπόχουμ 5-0 (18', 77' Γκιρασί, 38' Ζαγκαντού, 60', 67' Σίλας)
  • Λεβερκούζεν - Λειψία 3-2 (24' Φρίμπονγκ, 35' Τα, 64' Βιρτς / 39' Όλμο, 71' Οπέντα)
  • 19/8 19:30 Ντόρτμουντ - Κολωνία
  • 20/8 16:30 Ουνιόν - Μάιντς
  • 20/8 18:30 Άιντραχτ - Ντάρμστατ