BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Βόλφσμπουργκ διέλυσε τη Φράιμπουργκ, η Μπόχουμ προσπέρασε τη Χέρτα

Ο Φαν ντε Φεν πανηγυρίζει γκολ του στο Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ
Ο Φαν ντε Φεν πανηγυρίζει γκολ του στο Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ © 2022 MICHAEL SOHN / AP IMAGES

Η Βόλφσμπουργκ σημείωσε ευρεία νίκη με 6-0 επί της Φράιμπουργκ στην επανέναρξη της Bundesliga. Η Μπόχουμ επιβλήθηκε της Χέρτα και την προσπέρασε. Ισοπαλία για τη Στουτγκάρδη όπου αγωνίστηκε ο Θωμάς Καστανάρας, ανατροπή για την Ουνιόν που πέρασε στην 3η θέση.

Η Φράιμπουργκ δεν... επέστρεψε από τις διακοπές και η Βόλφσμπουργκ βρήκε την ευκαιρία και τη διέσυρε με 6-0 για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga.

Η... καλή μέρα φάνηκε από το πρωί, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Πάτρικ Βίμερ άνοιξε το σκορ για τους "λύκους". Οι παίκτες του Κρίστιαν Στράιχ παρουσιάστηκαν ανήμποροι να αντιδράσουν και αμυντικά δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους γηπεδούχους, που έφτασαν σε άλλα δύο γκολ με τον Γιόνας Βιντ πριν από τη λήξη του 1ου μέρους. Το πάρτι συνεχίστηκε και στο 2ο με ευκαιρίες για τη Βόλφσμπουργκ και τον Γιάνικ Γκέρχαρτ να αυξάνει το δείκτη του σκορ στο 55' για να διαμορφώσει το τελικό 6-0 ο Ριτζ Μπάκου και ο Λούκα Βάλντσμιτ με πέναλτι.

Η Μπόχουμ πήρε σημαντική ανάσα στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού και με το 3-1 επί της Χέρτα την προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα. Με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο στον πάγκο και τον τραυματία Κώστα Σταφυλίδη εκτός αποστολής, οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Φίλιπ Χόφμαν που σημείωσε δύο γκολ. Ο Κέβεν Σλότερμπεκ χρίστηκε κι αυτός σκόρερ και άφησε τους πρωτευουσιάνους με τη γεύση του 1-0 που δεν μέτρησε έπειτα από την παρέμβαση του VAR και με το γκολ του Σουάτ Σερντάρ που ήρθε πολύ αργά.

Η Στουτγκάρδη αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με τη Μάιντς και προσπέρασε κι αυτή τη Χέρτα. Το γκολ του Σερού Γκιρασί έδωσε προβάδισμα στους Σουηβούς στο 36', όμως η απάντηση ήταν άμεση για τους φιλοξενούμενους, που ισοφάρισαν με πέναλτι του Μάρκους Ίνγκβαρτσεν. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, αλλά οι περισσότερες ευκαιρίες ήταν για την ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι. Ο Θωμάς Καστανάρας πέρασε αλλαγή στο 89', αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει στη νίκη τη Στουτγκάρδη.

Η Ουνιόν βρήκε έναν αναπάντεχο ήρωα στο πρόσωπο ενός στόπερ, του Ντανίλο Ντοέκι, ο οποίος σημείωσε τα γκολ της ανατροπής και της νίκης με 3-1 επί της Χόφενχαϊμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Ιλάς Μπεμπού και προσπάθησαν να κρατήσουν αυτό το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Η ομάδα του Βερολίνου ήταν ανώτερη, είχε ευκαιρίες και κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω με τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό που προωθούταν στην περιοχή σε στημένες φάσεις. Σε μία αντεπίθεση στις καθυστερήσεις ο Τζέιμι Λέβελινγκ έγραψε το 3-1 κι έστειλε την ομάδα του στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Λειψία - Μπάγερν 1-1 (52' Χάλστενμπεργκ / 37' Τσούπο Μότινγκ)
  • Άιντραχτ - Σάλκε 3-0 (22' Λίντστρεμ, 84' Μπορέ, 90+1' Μπούτα)
  • Μπόχουμ - Χέρτα 3-0 (22', 56' Χόφμαν, 44' Σλότερμπεκ)
  • Ουνιόν - Χόφενχαϊμ 3-1 (73', 89' Ντοέκι, 90+6' Λέβελινγκ / 43' Μπεμπού)
  • Βόλφσμπουργκ - Φράιμπουργκ 6-0 (1' Βίμερ, 28', 37' Βιντ, 55' Γκέρχαρτ, 80' Μπάκου, 90+4' πέν. Βάλντσμιτ)
  • Στουτγκάρδη - Μάιντς 1-1 (36' Γκιρασί / 40' Ίνγκβαρτσεν)
  • Κολωνία - Βέρντερ 7-1 (9' Μάινα, 15', 21' Τίγκες, 30', 54' Σκιρί, 36' Χουσεΐνμπασιτς, 76' αυτ. Φριντλ / 38' Φίλκρουγκ)
  • 22/01 16:30 Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ
  • 22/01 18:30 Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν