ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Η Ουνιόν "έκλεψε" στο 92' το εισιτήριο για Conference League, έπεσε η Βέρντερ

Ο Μαξ Κρούζε της Ουνιόν πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Λειψία για την Bundesliga 2020-2021 στο "Αν ντερ Άλτερ Φέρστερεϊ", Βερολίνο | Σάββατο 22 Μαΐου 2021 © 2021 MICHAEL SOHN/ASSOCIATED PRESS

Η Ουνιόν έκανε απίθανη ανατροπή κόντρα στη Λειψία και πήρε στο 92' το "εισιτήριο" για το Europa Conference League που κρατούσε η Γκλάντμπαχ. Σωτήρια νίκη στο τέλος για την Κολωνία, υποβιβάστηκε η Βέρντερ.

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε της Bundesliga, με την Γκλάντμπαχ να έχει το "εισιτήριο" του Europa Conference League μέχρι το 90+2' και τη Βέρντερ τη θέση στην κατηγορία μέχρι το 86' και στο τέλος να χάνουν και οι δύο τα κεκτημένα, φεύγοντας με σκυμμένο κεφάλι από το μεταξύ τους παιχνίδι της 34ης αγωνιστικής. Η Ουνιόν έκανε απίθανη ανατροπή κόντρα στη Λειψία και με γκολ του Μαξ Κρούζε στις καθυστερήσεις διατηρήθηκε στην 7η θέση και πάνω απ' την Μπορούσια, ενώ η Κολωνία βρήκε το γκολ της νίκης στο 86' κόντρα στη Σάλκε και προσπέρασε τη Βέρντερ, παίρνοντας θέση στα μπαράζ παραμονής.

Η ομάδα του Βερολίνου είχε την τύχη στα χέρια της στην τελευταία αγωνιστική, ωστόσο παραλίγο την καρδάρα με το γάλα με περίπου 2.000 φίλους της στην κερκίδα να την παρακολουθούν για πρώτη φορά φέτος. Η ομάδα έκπληξη της σεζόν αναδείχθηκε βρέθηκε να χάνει απ' την αδιάφορη Λειψία από γκολ του Τζάστιν Κλάιφερτ, ωστόσο ισοφάρισε γρήγορα με τον Μάρβιν Φρίντριχ. Το γκολ έφερε μπροστά όλους τους γηπεδούχους, που τελικά λυτρώθηκαν με το φετινό ηγέτη τους στην επίθεση, που έφτασε τα 11 τέρματα. Αυτή θα είναι η 1η παρουσία της Ουνιόν στην Ευρώπη, ύστερα από τη 2η παρουσία της στην Bundesliga.

Η Μπορούσια επικράτησε εκτός έδρας με 4-2 της Βέρντερ, αλλά χωρίς αντίκρυσμα για την ίδια και με καταστροφικές συνέπεια για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 3ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λαρς Στιντλ και από τη στιγμή που ο Γιαν Ζόμερ δεν δεχόταν γκολ με τίποτα, οι Μάρκους Τουράμ, Ραμί Μπενσεμπαϊνί και Φλόριαν Νόιχαουζ "κλείδωσαν" τη νίκη στο 2ο ημίχρονο. Τα τέρματα των Μίλοτ Ράσιτσα και Νίκλας Φίλγκρουγκ δεν άλλαξαν τη μοίρα της Βέρντερ, η οποία επιστρέφει στην Zweiteliga για πρώτη φορά από το 1980-1981.

Το αποτέλεσμα στη Βρέμη δεν απασχολούσε μόνο το Βερολίνο, αλλά και την Κολωνία. Την ώρα που η Γκλάντμπαχ έκανε το καθήκον της για να βγει Ευρώπη, άθελά της βοηθούσε τη μεγάλη εχθρό της να παραμείνει στην κατηγορία. Στο ντέρμπι ουραγών, οι "τράγοι" λυτρώθηκαν κόντρα στη Σάλκε του Δημήτρη Γραμμόζη στο τέλος και με το γκολ του Σεμπάστιαν Μπόρναου στο 86ο λεπτό (1-0) έφτασαν στη νίκη που τους δίνει την ευκαιρία του μπαράζ παραμονής με τον 3ο της Zweiteliga. Στο 89ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Βασίλης Παυλίδης (αδερφός του Βαγγέλη Παυλίδη της Βίλεμ), ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τους "βασιλικούς μπλε".

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 22 Μαΐου

Μπάγερν - Άουγκσμπουργκ 5-2 (9' αυτ. Γκουβελέου, 23' Γκνάμπρι, 33' Κίμιχ, 43' Κομάν, 90' Λεβαντόβσκι - 67' Χαν, 71' Νίντερλεχνερ)

Ντόρτμουντ - Λεβερκούζεν 3-1 (5', 84' Χάλαντ, 51' Ρόις - 89' πέν. Λ. Μπέντερ)

Χόφενχαϊμ - Χέρτα 2-1 (49' Ανταμιάν, 90+1' Κράμαριτς - 43' Νταρίντα)

Βόλφσμπουργκ - Μάιντς 2-3 (47' Φίλιπς, 66' Βίκτορ - 44' Μποέτιους, 54' Κουαΐσον, 77' Μπελ)

Άιντραχτ - Φράιμπουργκ 3-1 (62' πέν. Σίλβα, 87' Τουρέ, 90+2' Άτσε - 76' Τζέονγκ)

Ουνιόν - Λειψία 2-1 (67' Φρίντριχ, 90+2' Κρούζε - 55' Κλάιφερτ)

Κολωνία - Σάλκε 1-0 (86' Μπόρναου)

Βέρντερ - Γκλάντμπαχ 2-4 (80' Ράσιτσα, 83' Φίλκρουγκ - 3' Στιντλ, 52' Τουράμ, 58' Μπενσεμπαϊνί, 67' Φλόριαν Νόιχαουζ)

Στουτγκάρδη - Αρμίνια 0-2 (66' πέν. Κλος, 72' Ντόαν)