BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Μπόχουμ των Ελλήνων σταμάτησε τη Λειψία κι άφησε πίσω τη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου

Οι παίκτες της Μπόχουμ πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη μέσα στο Ντόρτμουντ για τη σεζόν 2021/22 © 2022 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Η Λειψία δεν συνήλθε απ' την επτάρα κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι και η Μπόχουμ του Κώστα Σταφυλίδη και του Βασίλη Λαμπρόπουλου την υπέταξε με 1-0 και την άφησε πίσω στη μάχη τίτλου της Bundesliga. Ήττα για τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, που κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Τα επτά γκολ από τη Μάντσεστερ Σίτι ήταν πολλά για να συνέλθει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα κι η Λειψία δέχθηκε νέο χαστούκι, αυτήν τη φορά από την Μπόχουμ των Ελλήνων, η οποία επικράτησε με 1-0 κι έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην Bundesliga ύστερα από την 25η αγωνιστική.

Ο αγώνας άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και τον Κώστα Σταφυλίδη σε ρόλο δεξιού μπακ για τους γηπεδούχους. Η δράση βρισκόταν κυρίως στο γήπεδο της Μπόχουμ, όμως με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Ερχάν Βάσοβιτς της έδωσε μια ανάσα με το γκολ που σημείωσε.

Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε αύξησαν κατακόρυφα την πίεσή τους, έχασαν πολλές ευκαιρίες, είχαν δοκάρι, όμως η τύχη ήταν με το μέρος της Μπόχουμ. Στο 87ο λεπτό πέρασε στον αγώνα και ο Βασίλης Λαμπρόπουλος για να κρατήσει το μηδέν και ο στόχος επετεύχθη.

Αντίθετα συναισθήματα για το άλλο δίδυμο Ελλήνων της Bundesliga. Η Στουτγκάρδη είχε τον Ντίνο Μαυροπάνο στην ενδεκάδα και τον Θωμά Καστανάρα εκτός αποστολής και ηττήθηκε εντός έδρας με 0-1 από τη Βόλφσμπουργκ, με συνέπεια να παραμείνει αρκετά χαμηλά στη βαθμολογία. Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις και τη διαφορά έκανε το γκολ του Ομάρ Μαρμούς στο 56ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Βέρντερ 2-2 (48' Τουράμ, 73' Νόιχαουζ / 65', 89' Ντουκς)
  • Άουγκσμπουργκ - Σάλκε 1-1 (51' Μάιερ / 90+3' πέν. Μπίλτερ)
  • Χόφενχαϊμ - Χέρτα 3-1 (24' πέν., 37' πέν. Κράμαριτς, 51' Μπεμπού / 90+2' Γιόβετιτς)
  • Στουτγκάρδη - Βόλφσμπουργκ 0-1 (56' Μαρμούς)
  • Μπόχουμ - Λειψία 1-0 (48' Μάσοβιτς)
  • 18/03 19:30 Ντόρτμουντ - Κολωνία
  • 19/03 16:30 Ουνιόν - Άιντραχτ
  • 19/03 18:30 Λεβερκούζεν - Μπάγερν
  • 19/03 20:30 Μάιντς - Φράιμπουργκ