BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Μπάγερν ξέσπασε με οκτάρα στη Μάιντς, η Λειψία πήρε νίκη τετράδας

Ο Χάρι Κέιν πανηγυρίζει γκολ του στο Μπάγερν - Χάιντενχαϊμ
Ο Χάρι Κέιν πανηγυρίζει γκολ του στο Μπάγερν - Χάιντενχαϊμ 2023 AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Η Μπάγερν διέλυσε με 8-1 τη Μάιντς και συνεχίζει το κυνήγι της Λεβερκούζεν. Η Λειψία επιβλήθηκε της Ντάρμστατ και παραμένει στη διεκδίκηση της τετράδας.

Η Μπάγερν πήρε φόρα κι έπειτα από τη νίκη πρόκριση επί της Λάτσιο στο Champions League διέλυσε με 8-1 τη Μάιντς για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, συνεχίζοντας το κυνηγητό με την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν.

Οι Βαυαροί είχαν στις τάξεις τους έναν σεληνιασμένο Χάρι Κέιν, που σημείωσε τρία γκολ κι έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που στην "παρθενική" σεζόν του φτάνει τα τέσσερα χατ τρικ. Μάλιστα, με τα 36 σε 34 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις βρίσκεται ήδη στη 2η πιο παραγωγική σεζόν του και με τα 30 γκολ σε 25 αγώνες πρωταθλήματος μοιάζει το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου του πρώτου σκόρερ της χώρας και της Ευρώπης.

Οι Λέον Γκορέτσκα, Τόμας Μϊλερ και Σερζ Γκνάμπρι είχαν... επικουρικό ρόλο με τα τέρματά τους, ενώ ο Νταντιέμ Αμιρί είχε μειώσει σε 2-1 στο 31' και άγχωσε για λίγο τους φιλάθλους, μέχρι την αντίδραση με πέντε γκολ σε 25 λεπτά.

Καταιγιστική ήταν κι η Λειψία, ύστερα από τον άδοξο αποκλεισμό της στο Champions League από τη Ρεάλ, παρότι αυτό δεν αποτυπώνεται στο πενιχρό 2-0 επί της ουραγού Ντάρμστατ. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε μπήκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 2' εξαιτίας ενός δώρου του Τόμας Ίσεργουντ και στη συνέχεια είχαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και οι ίδιοι.

Η μοναδική που εκμεταλλεύτηκαν ήταν ξανά στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, με τον Κρίστιαν Μπαουμγκάρτνερ να διαμορφώνει το τελικό 2-0 που κρατά ζωντανή τη Λειψία στη μάχη της τετράδας με την Ντόρτμουντ.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Στουτγκάρδη - Ουνιόν 2-0 (19' Γκιρασί, 65' Φίριχ)
  • Γκλάντμπαχ - Κολωνία 3-3 (32' Ονορά, 71', 73' Χακ / 7', 64' Αλιντού, 79' Ντάουνς)
  • Άουγκσμπουργκ - Χαϊντενχάιμ 1-0 (22' Γκουβελέου)
  • Μπάγερν - Μάιντς 8-1 (13', 45+7', 70' Κέιν, 19', 90+2' Γκορέτσκα, 47' Μίλερ, 66' Γκνάμπρι / 31' Αμιρί)
  • Λειψία - Ντάρμστατ 2-0 (2' αυτ. Ίσεργουντ, 50' Μπαουμγκάρτνερ)
  • 09/03 19:30 Βέρντερ - Ντόρτμουντ
  • 10/03 16:30 Μπόχουμ - Φράιμπουργκ
  • 10/03 16:30 Άιντραχτ - Χόφενχαϊμ
  • 10/03 20:00 Λεβερκούζεν - Βόλφσμπουργκ