BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Μπάγερν συνεχίζει το κυνήγι της Λεβερκούζεν, η Στουτγκάρδη διέλυσε τη Λειψία

Ο Χάρι Κέιν στην αναμέτρηση της Μπάγερν απέναντι στη Χόφενχαϊμ
Ο Χάρι Κέιν στην αναμέτρηση της Μπάγερν απέναντι στη Χόφενχαϊμ 2024 AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Η Μπάγερν επιβλήθηκε εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ με 3-2 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λεβερκούζεν. Η Στουτγκάρδη διέλυσε τη Λειψία στο ντέρμπι της 3ης θέσης στην Bundesliga.

Η Μπάγερν επικράτησε στο βαυαρικό ντέρμπι της Άουγκσμπουργκ με 3-2 εκτός έδρας για τη 19η αγωνιστική της Bundesliga και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτοπόρου Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ προηγήθηκε με τον Αλεκσάνταρ Πάβλοβιτς μόλις στο 23ο λεπτό σε ένα ισορροπημένο 1ο μέρος και το γκολ του Αλφόνσο Ντέιβις στις καθυστερήσεις της έδωσε σημαντικό προβάδισμα.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι και δεν πτοήθηκαν από τη μείωση του σκορ από τον Ερμεντίν Ντεμίροβιτς. Ο Χάρι Κέιν με το 23ο τέρμα του στη σεζόν (μόνο ο Λούκα Τόνι πέτυχε παραπάνω στα πρώτα 19 παιχνίδια του πρωταθλήματος) και 27ο συνολικά σε 26 αγώνες ανέκτησε τη διαφορά των δύο τερμάτων, που δεν παρέμεινε μέχρι τέλους, αφού στις καθυστερήσεις σκόραρε με πέναλτι ο Ντεμίροβιτς.

Σπουδαίο παιχνίδι διεξήχθη στη Στουτγκάρδη, όπου η έκπληξη της φετινής σεζόν διέλυσε με 5-2 τη Λειψία και άνοιξε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά των δύο ομάδων για τη μάχη της 3ης θέσης. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ντενίζ Ουντάβ, ο οποίος ελλείψει Σερού Γκιρασί ανέλαβε το φορτίο του σκοραρίσματος και με χατ τρικ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Οι Ενζό Μιγιό με πέναλτι και Τζέιμι Λέβελινγκ συνεισέφεραν στον θρίαμβο της Στουτγκάρδης, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δύο γκολ με τις πρώτες δύο εύστοχες προσπάθειές τους, από τους Μπένιαμιν Σέσκο και Λόις Οπέντα.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Άιντραχτ - Μάιντς 0-0 (72' Γκέτσε)
  • Βόλφσμπουργκ - Κολωνία 1-1 (40' Παρέντες / 37' Αλιντού)
  • Χοφενχάιμ - Χαϊντενχάιμ 1-1 (45+7' πέν. Κράμαριτς / 29' Ντινκτσί)
  • Βέρντερ - Φράιμπουργκ 3-1 (9' πέν. Ντουκς, 53' Εντζινμά, 90+3' Μαλατίνι / 28' πέν. Γκρίφο)
  • Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν 2-3 (52', 90+4' πέν. Ντεμίροβιτς / 23' Πάβλοβιτς, 45+5' Ντέιβις, 58' Κέιν)
  • Στουτγκάρδη - Λειψία 5-2 (25' πέν. Μιγιό, 30', 56', 75' Ουντάβ, 48' Λέβελινγκ / 32' Σέσκο, 55' Οπέντα)
  • 27/01 19:30 Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ
  • 28/01 16:30 Ουνιόν - Ντάρμστατ
  • 28/01 18:30 Ντόρτμουντ - Μπόχουμ