BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Λειψία πέρασε δεύτερη, νίκη ανάσα η Μπόχουμ των Ελλήνων

Οι παίκτες της Λειψίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2022-2023 στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα", Λειψία | Τρίτη 25 Οκτωβρίου 2022 © 2022 MATTHIAS SCHRADER/ASSOCIATED PRESS

Η Λειψία συνεχίζει την αντεπίθεσή της και με τη νίκη 2-1 στη Βρέμη επί της Βέρντερ πάτησε στη 2η θέση της Bundesliga. Η Μπόχουμ του Κώστα Σταφυλίδη και του Βασίλη Λαμπρόπουλου πήρε νίκη σωτηρίας στο Άουγκσμπουργκ, η Λεβερκούζεν βύθισε τη Στουτγκάρδη.

Η αντεπιθεση της Λειψίας συνεχίζεται και με τη νίκη 2-1 στη Βρέμη κόντρα στη Βέρντερ πέρασε στη 2η θέση της Bundesliga έπειτα από 14 αγωνιστικές και με βλέψεις για ακόμα πιο... ψηλά με αυτήν τη φόρμα, αφού έφτασε τις έντεκα νίκες σε δώδεκα αγώνες όλων των διοργανώσεων.

Ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ μόλις στο 13' για τους φιλοξενούμενους, όμως η Βέρντερ κάνει κι αυτή αντεπίθεση και κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Μάρκο Ρόζε. Ευκαιρίες έχασαν και οι δύο μέχρι το 56ο λεπτό, όταν ο Κρίστιαν Γκρος ισοφάρισε σε 1-1. Η Λείψια δεν πτοήθηκε και βρήκε δεύτερο γκολ στο 71' με τον Ξάβερ Σλάγκερ και μάλιστα χωρίς να έχει κάνει αλλαγή μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο.

Η πιο σημαντική νίκη της 14ης αγωνιστικής ίσως να είναι αυτή της Μπόχουμ με 1-0 στο Άουγκσμπουργκ. Το γκολ του Κρίστοφερ Αντούι Ατζέι ήταν αρκετό για την ομάδα του Βασίλη Λαμπρόπουλου (έπαιξε σε όλο το ματς) και του Κώστα Σταφυλίδη (έπαιξε για 73 λεπτά), που έφτασε στην πρώτη εκτός έδρας νίκη και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αντιθέτως, σε αυτήν πλησιάζει η Στουτγκάρδη, η οποία ηττήθηκε 0-2 στο Λεβερκούζεν από την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν τιμωρημένος για τους Σουηβούς και ο Θωμάς Καστανάρας έμεινε στον πάγκο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Μουσά Ντιαμπί και Τζόναθαν Τα.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Ντόρτμουντ 4-2 (4' Χόφμαν, 26' Μπενσεμπαϊνί, 30' Τουράμ, 46' Κονέ / 19' Μπραντ, 40' Σλότερμπεκ)
  • Άουγκσμπουργκ - Μπόχουμ 0-1 (58' Αντούι Ατζέι)
  • Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 1-2 (42' Μπαουμγκάρτνερ / 45+4' αυτ. Καμπάκ, 56' Μπακού)
  • Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 2-0 (30' Ντιαμπί, 82' Τα)
  • Βέρντερ - Λειψία 1-2 (56' Γκρος, 13' Σίλβα, 71' Σλάγκερ)
  • Χέρτα - Κολωνία 2-0 (9' Κανγκά, 54' Ρίχτερ)
  • 12/11 19:30 Σάλκε - Μπάγερν
  • 13/11 16:30 Μάιντς - Άιντραχτ
  • 13/11 18:30 Φράιμπουργκ - Ουνιόν