ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Γκέλα για την Μπάγερν, 1-1 με την Βέρντερ Βρέμης

Οι παίκτες της Βέρντερ πανηγυρίζουν το γκολ του Μαξιμίλιαν Εγκεστάιν κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Η Μπάγερν δεν μπόρεσε να νικήσει την Βέρντερ Βρέμης με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 σε ένα αποτέλεσμα που αναμένεται να βάλει φωτιά στην κορυφή της Bundesliga.

Με μία μεγάλη έκπληξη έγινε η επανέναρξη της Bundesliga μετά τη διακοπή λόγω των αγώνων των Εθνικών ομάδων. Η Βέρντερ Βρέμης σταμάτησε το σερί νικών της Μπάγερν και μάλιστα μέσα στο Μόναχο.

Οι πράσινοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με τη λήξη του πρώτου μέρους με τον Έγκεσταϊν να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας των Βαυαρών σε μία φάση που ξεκίνησε από πλάγιο λίγο κάτω από το κέντρο. Η Μπάγερν έκανε έφερε το ματς στα ίσα στο 62' με τον Κομάν, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Την γκέλα της Μπάγερν μπορούν να εκμεταλλευτούν η Λειψία και η Ντόρτμουντ, όπως έκανε ήδη η Λεβερκούζεν η οποία επικράτησε με 2-1 κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Ο Μπέιλι άνοιξε το σκορ για τις ασπιρίνες στο 27', όμως ένα αυτογκόλ του Χραντέτσκι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 1-1. Τελικά τη νίκη στη Μπάγερ Λεβερκούζεν έδωσε στο 88' ο Ντράγκοβιτς που διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Εύκολα πέρασε από την έδρα της Σάλκε η Βόλφσμπουργκ. Οι λύκοι με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο ημίχρονο (3' Βέγκχορστ, 24' Σλάγκερ) επικράτησαν με 0-2 και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση.

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκαν τα άλλα δύο ματς που ξεκίνησαν στις τέσσερις. Ειδικά αυτό ανάμεσα στην Χόφενχαϊμ και την Στουγκάρδη είχε τρομερή εξέλιξη με τον Κέμπφ να διαμορφώνει το τελικό 3-3 στο 94'.

Ο Μπάουμγκαρτνερ έκανε το 1-0 στο 16' με τον Γκονζάλες να απαντά δύο λεπτά αργότερα με τρομερό σόλο. Ο Βαμανγκιτουκά έβαλε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά τους φιλοξενούμενους στο 27' με τον Σεσενιόν να κάνει το 2-2 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Μάλιστα, η Χόφενχαϊμ προηγήθηκε στο 74' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κράμαριτς, όμως ο Κεμπφ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Τέλος στο 1-1 έμειναν Γκλάντμπαχ και Άουγκσμπουργκ με τον Νόιχαους να ανοίγει το σκορ στο 5' και τον Καλιγκιούρι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 88'.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/11

Μπάγερν Μονάχου-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (62' Κομάν - 45' Έγκεσταϊν)

Γκλάντμπαχ-Άουγκσμπουργκ 1-1 (5' Νόιχαους - 88' Καλιγκιούρι)

Χόφενχαϊμ-Στουτγκάρδη 3-3 (16' Μπάουμγκαρτνερ, 48' Σεσενιόν, 71' πεν. Κράμαριτς - 18' Γκονζάλες, 27' Βαμανγκιτουκά, 90'+4' Κεμπφ)

Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 0-2 (3' Βέγκχορστ, 24' Σλάγκερ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (47' αυτ. Χραντέτσκι - 27' Μπέιλι, 88' Ντράγκοβιτς)

19:30 Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Λειψία

21:30 Χέρτα Βερολίνου - Μπορούσια Ντόρτμουντ