BUNDESLIGA

Bundesliga: Επτάρα η Μπάγερν με αφηνιασμένο Κέιν, δύσκολα Ντόρτμουντ και Λειψία

Bayern's Harry Kane celebrates after scoring his side's third goal from a penalty kick during the Champions League group A soccer match between Bayern Munich and Manchester United at the Allianz Arena stadium in Munich, Germany, Wednesday, Sept. 20, 2023. (AP Photo/Matthias Schrader) AP PHOTO / MATTHIAS SCHRADER

Η Μπάγερν ήταν καταιγιστική και διέλυσε την Μπόχουμ με 7-0 με σκόρερ δύο τερμάτων τον ρέκορντμαν Χάρι Κέιν. Δύσκολη νίκη για την Ντόρτμουντ κόντρα στην Βόλφσμπουργκ και για Λειψία κόντρα στην Γκλάντμπαχ.

Ο αφηνιασμένος Χάρι Κέιν σημείωσε το πρώτο χατ τρικ του με την Μπάγερν και την οδήγησε σε θρίαμβο 7-0 επί της Μπόχουμ στην "Άλιαντς Αρένα" για την 5η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Άγγλος επιθετικός άφησε πρώτα τον παρτενέρ του στην επίθεση σε αυτό το ματς, Ερίκ Μαξίμ Τσούπο Μότινγκ, να σκοράρει μόλις στο 4ο λεπτό και στη συνέχεια πήρε μπροστά. Σκόραρε και στο πέμπτο παιχνίδι του στο πρωτάθλημα στο 12' (και κατέρριψε ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ), εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 54' κι έκλεισε το χατ τρικ στο 89' από κοντά.

Οι Βαυαροί δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα έχοντας πάρει προβάδισμα από νωρίς και απλά αύξαναν τον δείκτη του σκορ πέρα από τα γκολ του Κέιν με τους Ματάις ντε Λιχτ, Λιρόι Σανέ και Ματίς Τελ.

Η Ντόρτμουντ αντιμετώπισε μεγαλύτερες δυσκολίες στη Βέστφαλία, αλλά τελικά επικράτησε με 1-0 της Βόλφσμπουργκ και την προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα. Το βασικό πρόβλημα της Μπορούσια ήταν η αστοχία, αφού είχε αρκετές τελικές, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε δοκάρι, όμως ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις τέσσερις προσπάθειες στον στόχο. Μία εξ αυτών προήλθε από τον Μάρκο Ρόις στο 68', με τον αρχηγό της Ντόρτμουντ να της δίνει τη νίκη.

Η Λειψία κινδύνεψε για πρώτη φορά στη σεζόν να μείνει άσφαιρη, όμως η χρυσή αλλαγή του Μάρκο Ρόζε, ο Τίμο Βέρνερ, έδωσε τη λύση κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη 1-0 στο "Μπορούσια Παρκ" της Γκλάντμπαχ. Ο αγώνας είχε ελάχιστες καλές στιγμές, με τα "πουλάρια" να αντιστέκονται, να έχουν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά να ολοκληρώνουν το 90λεπτο με μόλις μία εύστοχη. Πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Βέρνερ με ατομική ενέργεια και από πολύ πλάγια θέση έδωσε στους φιλοξενούμενους τη νίκη και τους διατήρησε στη 2η θέση, μαζί με Στουτγκάρδη και Χόφενχαϊμ.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Στουτγκάρδη - Ντάρμστατ 3-1 (22' Μιγιό, 32', 90+2' Γκιρασί / 17' αυτ. Ζαγκαντού)
  • Μπάγερν - Μπόχουμ 7-0 (4' Τσούπο Μότινγκ, 12', 54' πέν., 89' Κέιν, 29' Ντε Λιχτ, 38' Σανέ, 81' Τελ)
  • Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 1-0 (68' Ρόις)
  • Ουνιόν - Χόφενχαϊμ 0-2 (22' Κράμαριτς, 38' Μπάιερ)
  • Γκλάντμπαχ - Λειψία 0-1 (75' Βέρνερ)
  • Άουγκσμπουργκ - Μάιντς 2-1 (15', 45' Ντεμίροβιτς / 6' Αζόρκ)
  • Βέρντερ - Κολωνία 2-1 (38' Μπορέ, 67' Εντζινμά / 31' Ζέλκε)
  • 24/09 16:30 Λεβερκούζεν - Χάιντενχαϊμ
  • 24/09 18:30 Άιντραχτ - Φράιμπουργκ