BUNDESLIGA

Bundesliga: Ασταμάτητη Λεβερκούζεν κορυφής, η Ντόρτμουντ προσπέρασε τη Λειψία

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Χάιντενχαϊμ για την Bundesliga 2023-2024 στην "Μπάιαρενα", Λεβερκούζεν | Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν διέλυσε τη Βέρντερ στη Βρέμη και παρέμεινε επικεφαλής της Bundesliga. Η Ντόρτμουντ υπέταξε την Γκλάντμπαχ και προσπέρασε τη Λειψία που έχασε στο Βόλφσμπουργκ.

Η Λεβερκούζεν πορεύεται σχεδόν χωρίς αντίπαλο στη φετινή Bundesliga, αφού διέλυσε με 3-0 και τη Βέρντερ στη Βρέμη για τη 12η αγωνιστική και ανέκτησε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από την Μπάγερν.

Το αυτογκόλ του Ολιβιέ Ντεμάν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που είχαν την μπάλα διαρκώς στα πόδια τους και ήταν η μοναδική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο με τάση δημιουργίας και απειλής. Οι γηπεδούχοι απλά περίμεναν στωικά τη μοίρα τους και το γκολ του Τζέρεμι Φρίμπονγκ στο 42' απλά κλείδωσε τις εξελίξεις. Η αντίδραση της Βέρντερ στο 2ο μέρος ήταν ανύπαρκτη κι έτσι οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο, φτάνοντας σε τρίτο γκολ με τον άπιαστο Άλεξ Γκριμάλντο.

Η Ντόρτμουντ τα χρειάστηκε απέναντι στην Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι των Μπορούσια, αλλά πήρε τη νίκη με 4-2 με ανατροπή. Οι Ρόκο Ράιτς και Μανού Κονέ έβαλαν μπροστά στο σκορ τα "πουλάρια" στο πρώτο ημίωρο του αγώνα όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω πριν από το ημίχρονο. Μάρσελ Ζάμπιτσερ και Νίκλας Φίλκρουγκ ισοφάρισαν σε δύο λεπτά και στο 45' ο Τζέιμι Μπάινοου Γκίτενς ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Το μομέντουμ ήταν με το μέρος των παικτών του Έντιν Τέρζιτς που συνέχισαν να ψάχνουν γκολ και στο 2ο ημίχρονο, όμως η αστοχία κι ο Μόριτς Νίκολας κράτησαν την αγωνία στο "κόκκινο" μέχρι την τελευταία στιγμή. Στην τελευταία φάση του αγώνα κι ενώ ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ είναι ανέβει στην αντίπαλη περιοχή σε κόρνερ, ο Ντόνιελ Μάλεν έκλεψε και έφτασε μέχρι την κενή εστία για το τελικό 4-2.

Η Λειψία έψαχνε εκδίκηση στο Βόλφσμπουργκ ύστερα από τον αποκλεισμό της στο κύπελλο έναν μήνα νωρίτερα, όμως οι "λύκοι" την κατασπάραξαν ξανά, αυτήν τη φορά με 2-1. Ο συνήθης ύποπτος Γιόνας Βιντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 9' και παρά την κατοχή μπάλας από τους φιλοξενούμενους, οι ευκαιρίες τους ήταν λιγοστές. Σε μία από αυτές ο Γιουσούφ Πόουλσεν ισοφάρισε σε 1-1 στο 52', όμως ο Ροζέριο έδωσε τη λύση για τη Βόλφσμπουργκ στο 66', φτάνοντας στην πρώτη νίκη έπειτα από τέσσερις αποτυχίες στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Κολωνία - Μπάγερν 0-1 (20' Κέιν)
  • Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 4-2 (30' Ζάμπιτσερ, 32' Φίλκρουγκ, 45' Μπάινοου Γκίτενς, 90+7' Μάλεν / 13' Ράιτς, 28' Κονέ)
  • Φράιμπουργκ - Ντάρμστατ 1-1 (35' Χέλερ / 18' Χόνσακ)
  • Ουνιόν - Άουγκσμπουργκ 1-1 (88' Φόλαντ / 39' πέν. Ντεμίροβιτς)
  • Βόλφσμπουργκ - Λειψία 2-1 (9' Βιντ, 66' Ροζέριο / 52' Πόουλσεν)
  • Βέρντερ - Λεβερκούζεν 0-3 (9' αυτ. Ντεμάν, 42' Φρίμπονγκ, 76' Γκριμάλντο)
  • 25/11 19:30 Άιντραχτ - Στουτγκάρδη
  • 26/11 16:30 Χάιντενχαϊμ - Μπόχουμ
  • 26/11 18:30 Χόφενχαϊμ - Μάιντς