ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Με ανατροπή η Άιντραχτ τη Λεβερκούζεν

Σόου και Βιρτς από την αναμέτρηση της Άιντραχτ με τη Λεβερκούζεν
Σόου και Βιρτς από την αναμέτρηση της Άιντραχτ με τη Λεβερκούζεν AP PHOTO/MICHAEL PROBST

Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στη Φρανκφούρτη με τον Αμίρι, αλλά για δεύτερο σερί ματς δεν πήρε τίποτα γνωρίζοντας την ήττα (2-1) από την Άιντραχτ. Αποδράσεις για Γκλάντμπαχ, Ουνιόν, Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ.

Ο χρόνος άλλαξε, το 2020 έδωσε τη σειρά του στο 2021, αλλά η Λεβερκούζεν ξεκίνησε το νέο έτος από εκεί που σταμάτησε το περασμένο.

Από την εντός έδρας ήττα από την Μπάγερν, στην εκτός έδρας από την Άιντραχτ. Οι ασπιρίνες προηγήθηκαν με την γκολάρα του Αμίρι, αλλά έφυγαν από τη Φρανκφούρτη με άδεια τα χέρια.

Ο Γιουνές ισοφάρισε σε 1-1 στο 22ο λεπτό και το αυτογκόλ του Ταπσόμπα στο 54ο χάρισε τη νίκη στους αετούς.

Το γκολ του Μπριλ Εμπολό ήταν αρκετό για να χαρίσει την εκτός έδρας απόδραση για την Γκλάντμπαχ και τη νίκη (0-1) επί της Αρμίνια στο Μπίλεφελντ.

Συνεχίζονται οι υψηλές πτήσεις για την Ουνιόν. Οι Βερολινέζοι πέρασαν από τη Βρέμη με τα γκολ των Μπέκερ και Αβονίγι επικρατώντας (0-2) της Βέρντερ.

Με τρίποντο έφυγε από την Κολωνία και η Άουγκσμπουργκ. Το γκολ του Ιάγκο στο 77ο λεπτό χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Πιο άνετη η επικράτηση της Φράιμπουργκ, η οποία πέρασε δίχως να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση (1-3) από το Χόφενχαϊμ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο 2 Ιανουαρίου

Άιντραχτ - Λεβερκούζεν 2-1 (22' Γιουνές, 54' αυτ. Ταπσόμπα / 10' Αμίρι)

Αρμίνια - Γκλάντμπαχ 0-1 (58' Εμπολό)

Βέρντερ - Ουνιόν 0-2 (12' Μπέκερ, 28' Αβονίγι)

Κολωνία - Άουγκσμπουργκ 0-1 (77' Ιάγκο)

Χόφενχαϊμ - Φράιμπουργκ 1-3 (58' Μπεμπού / 7' Σανταμαρία, 34' πεν. Γκρίφο, 42' αυτ. Κάσιμ)

Χέρτα - Σάλκε (19:30)

Στουτγκάρδη - Λειψία (19:30)