ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αυστρία - Ιταλία 2-0: Σλάγκερ και Αλάμπα έβαλαν στοπ στο ιταλικό σερί

Ο Ντάβιντ Αλάμπα της Αυστρίας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ιταλία σε φιλικό στο "Ερνστ Χάπελ Στάντιον", Βιέννη | Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2022 © 2022/MICHAEL GRUBER/AP IMAGES

Η Αυστρία επιβλήθηκε με 2-0 της Ιταλίας στη Βιέννη για το τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων μέσα στο 2022, με τη "σκουάντρα ατζούρα" να χάνει έπειτα από τρεις σερί νίκες.

Η Αυστρία ήταν πιο αποτελεσματική και επιβλήθηκε με 2-0 της Ιταλίας στη Βιέννη, στο τελευταίο παιχνίδι των δύο ομάδων μέσα στο 2022, από τη στιγμή που απουσιάζουν από το μεγάλο πάρτι του Μουντιάλ στο Κατάρ.

Ο Ξάβερ Σλάγκερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6' σε μία φάση που υπήρχε φάουν στον Μάρκο Βεράτι στην αρχή του αγώνα, όμως δεν υπήρχε VAR. Η Αυστρία μπήκε πιο επιθετικά στον αγώνα και λίγο αργότερα είχε δοκάρι με τον Νίκολς Ζάιβαλντ και από το κόρνερ που ακολούθησε, ευκαιρία με τον Τζούνιορ Αντάμου.

Ο Ντάβιντ Αλάμπα παραλίγο να γίνει μοιραίος με αυτογκόλ στην πρώτη επίθεση του αγώνα όμως τελικά έγινε ήρωας, αφού έκανε το 2-0 στο 35ο λεπτό.

Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα συνέχισε τις επεμβάσεις στη συνέχεια και μόνο στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ισορρόπησε και η "σκουάντρα ατζούρα" έγινε κι αυτή απειλητική, αλλά χωρίς να κατορθώσει να σκοράρει, με συνέπεια να σταματήσει το σερί τριών νικών.

Τα φιλικά της ημέρας

• Κολομβία - Παραγουάη 2-0 (14' Σάντσες, 76' Φαλκάο)
  • Γουατεμάλα - Νικαράγουα 3-1 (45+3' πέν., 63' Λομ, 48' Σάντις / 75' Μορένο)
  • Περού - Βολιβία 1-0 (55' Ιμπέρικο)
  • Ουζμπεκιστάν - Ρωσία 0-0
  • Σλοβακία - Χιλή 0-0
  • Βόρεια Μακεδονία - Αζερμπαϊτζάν 1-3 (25' πέν. Μπάρντι / 38' Τζαφαρκουλίγεβ, 65' Γκουρμπανλί, 88' Σεϊντάεβ)
  • Νορβηγία - Φινλανδία 1-1 (46' Σέρλοτ / 32' Κάλμαν)
  • Νότια Αφρική - Αγκόλα 1-1 (28' πέν. Λεπάσα / 20' Ζίνι)
  • Λουξεμβούργο - Βουλγαρία 0-0
  • Ομάν - Λευκορωσία 2-0 (78' Αλ Γιαχιαεΐ, 81' Αλ Σουμπχί)
  • Σλοβενία - Μαυροβούνιο 1-0 (42' Ζάιτς)
  • Ισραήλ - Κύπρος 2-3 (62' Γκλοχ, 67' Μπαρίμπο / 6' Χαραλάμπους, 24' Πίττας, 82' Ιωάννου)
  • Βενεζουέλα - Συρία 2-1 (2' Τορεγκρόσα, 50' Ροντόν / 49' Ριχανιέχ)
  • Μολδαβία - Ρουμανία 0-5 (9' Μορουτσάν, 40' Ντράγκους, 61' Τσικαλντάου, 71' πέν. Παράσκιβ, 88' Ρους)
  • Μάλτα - Ιρλανδία 0-1 (55' Ρόμπινσον)
  • Ουγγαρία - Ελλάδα 2-1 (15' Ρ. Σάλαι, 90+3' Κάλμαρ / 81' πέν. Μπακασέτας)
  • Αυστρία - Ιταλία 2-0 (6' Σλάγκερ, 35' Αλάμπα)
  • Σάντα Λουτσία - Σαν Μαρίνο 1-0 (68' πέν. Φρέντερικ)