LA LIGA

Ατλέτικο - Βαλένθια 2-0: Άλμα δύο θέσεων στη μάχη του Champions League

Ο Σαμουέλ Λίνο της Ατλέτικο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρεάλ για τη φάση των 16 του Copa del Rey 2023-2024 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Πέμπτη 18 Ιανουαρίου 2024 © 2024/MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Ατλέτικο έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια με 2-0 στη Μαδρίτη και έπιασε την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση της La Liga.

Ο Άλβαρο Μοράτα ξεκουράστηκε, όμως η Ατλέτικο ήταν το ίδιο καταιγιστική και με τον Μέμφις Ντεπάι δίπλα στον Αντουάν Γκριεζμάν, φτάνοντας στη νίκη 2-0 επί της Βαλένθια στη Μαδρίτη για την 22η αγωνιστική της La Liga.

Οι "ροχιμπλάνκος" έκαναν... πάρτι στο γήπεδο των "νυχτερίδων" στο 1ο μέρος, δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών, αλλά τελικά βρήκαν το γκολ στην τελευταία φάση, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σαμουέλ Λίνο.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν τον αγώνα, περιορίζοντας τις επιθέσεων των γηπεδούχων, αλλά δεν απέτρεψαν το γκολ του Ντεπάι στο 57'. Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε πάτησαν φρένο έπειτα από το 2-0, η Βαλένθια δεν κατάφερε να το εκμεταλλευεί και η Ατλέτικο προσπέρασε την Αθλέτικ κι έπιασε την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Αλμερία - Αλαβές 0-3 (10', 88' Ομοροντιόν, 52' πέν. Ριόχα)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ράγιο Βαγεκάνο 0-0
  • Λας Πάλμας - Ρεάλ 1-2 (53' Μουνιόθ / 65' Βινίσιους, 84' Τσουαμενί)
  • Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 3-5 (60' Γκιντογάν, 68' Πέδρι, 71' αυτ. Μπαγί/ 41' Ζ. Μορένο, 54' Ακομάς, 84' Γκέντες, 90+9' Σέρλοτ, 90+12' Μοράλες)
  • Μαγιόρκα - Μπέτις 0-1 (45+1' Αλτιμίρα)
  • Θέλτα - Ζιρόνα 0-1 (20' Πόρτου)
  • Κάντιθ - Αθλέτικ 0-0
  • Σεβίλλη - Οσασούνα 1-1 (24' Ρομέρο / 55' Μπούντιμιρ)
  • Ατλέτικο - Βαλένθια 2-0 (45+5' Λίνο, 57' Ντεπάι)
  • 29/01 22:00 Χετάφε - Γρανάδα